V boji proti suchu a klimatickým zmenám chce hlavné mesto odstúpiť do prenájmu poľnohospodárske pozemky, na ktorých sa viac neobjavia monokultúry.
Zástupca primátora Hlavného mesta Praha, Petr Hlubuček, o tom informoval novinárov na tlačovke začiatkom marca. Zo zhruba 14 000 hektárov poľnohospodárskej pôdy v „stovežatej“ metropole, je 1460 hektárov v mestskom vlastníctve. Z uvedených, odstúpi vedenia mesta dohromady 430 hektárov do takzvaného „pachtu“, teda prenájmu. Pre ich obrábanie budú platiť prísne podmienky.
Cieľom celého projektu je premeniť terajšiu neobrobenú alebo monokultúrnu pôdu na biodiverzné poľnohospodárske ekosystémy. Obrábanie a starostlivosť o vybrané pozemky majú byť ukážkou zodpovedného prístupu ku krajine a pôde. V čase klimatických zmien, sucha a celkovej degradácie poľnohospodárskej pôdy je podľa Hlubučka nevyhnutné, prijať také opatrenia, ktoré zmiernia tieto negatívne fenomény.
Noví poľnohospodári budú musieť dodržiavať navrhnuté osevné postupy, sled pestovania plodín. Tieto napríklad zakazujú, vysiať dva roky po sebe tú istú plodinu, či používať chemické ošetrenie plodín a pesticídy. Uprednostnené bude organické hnojivo a znova sa použije hlboká orba. Do osevného plánu sú zaradené takzvané „zlepšujúce“ rastliny. Medze viac nebudú samoúčelné, ale stanú sa priestorom, vhodným pre živočíchy aj vybrané rastliny. Niektoré budú zatrávnené, na iných zas porastú stromy. Ako pre PrahaTv uviedol vedúci oddelenia starostlivosti o zeleň MHMP, Dan Frantík, „ pre krajinu je to veľmi dôležité. Ak si uvedomíme, že dnes majú niektoré poľnohospodárske bloky rozlohu 100, 200, 300 či až 500 hektárov, tak tam jednoducho neexistuje úkryt pre žiadnu zver, žiadne živočíchy.“
Na 430 hektároch by tak skrátka mala vzniknúť ukážka toho, čomu sa hovorí trvalo udržateľné poľnohospodárstvo.
Pozemky, ktoré mesto odstupuje budú rozdelené na 37 blokov o rozlohe maximálne 5 hektárov. Vznikne tak necelých 30 kilometrov medzí so šírkou približne 7 metrov. Vedenia mesta predpokladá, že prehľad o počte záujemcov bude mať koncom jari. Keďže si uvedomuje, že ekologické hospodárstvo je náročnejšie a jeho výnos je spočiatku menší, pripravilo pre poľnohospodárov kompenzačné opatrenia. Týkajú sa nájmu, ale aj pomoci s odbytom dopestovaný plodín. Potenciálnymi odberateľmi ekologických produktov sú podľa Hlubučka napríklad lokálne školské zariadenia. Nájomné zmluvy sa budú uzatvárať na obdobie 5 rokov.
Projekt s novými podmienkami pre hospodárenie na mestských pozemkoch víta aj Česká poľnohospodárska univerzita v Prahe. Podľa slov jej zástupcu, Radima Kotrby, sa univerzita do výberového konania pravdepodobne tiež zapojí. Jeden z predmetných pozemkov sa nachádza v jej blízkosti. Ako vedecko-výskumná organizácia môže byť pre projekt prínosná, a to pozorovaním zmien prostredia a následne validáciou či vylepšením, zavedených postupov.
Projekt Hlavného mesta Praha nie je prvým svojho druhu na území Českej Republiky. Veľké polia už boli rozdelené v Počerniciach aj v Slivenci, kde vznikli tri polia so šírkou 30 metrov. Na každom z nich rastie iná plodina.
Myslíme si, že práve takéto opatrenia majú v súčasnosti obrovský význam. Ohľaduplné ekologické poľnohospodárstvo aj potravinová sebestačnosť by mali byť jedným z hlavných cieľov v situácii, v ktorej sa dnes na globálnej úrovni nachádzame, a tiež s ohľadom na výzvy, ktorým budeme aj v budúcnosti ako druh čeliť.
Zdroj:
www.ekolist.cz
www.prahatv.eu
Titulné foto:
Pixabay