Pešia chôdza, bicykel a verejná doprava za zvýhodnené ceny. K týmto spôsobom presunu vyzýva Európsky týždeň mobility.
Tento týždeň prebieha už 17. ročník celoeurópskeho podujatia, ktoré sa od roku 2002 uskutočňuje pravidelne v dňoch 16. – 22. septembra. Poslaním Európskeho týždňa mobility (ETM) je podnietiť samosprávy v jednotlivých krajinách, aby motivovali svojich obyvateľov k voľbe trvalo udržateľných alternatív dopravy a presunu v rámci mesta či obce, ale aj mimo nej. K cieľom podujatia patrí zníženie emisií uhlíka, zlepšenie kvality ovzdušia a celkovo života v jednotlivých mestských častiach.
Všetko sa to začalo na Islande v roku 1996. Radnica mesta Reykjavík zorganizovala netradičné podujatie – na jeden deň odstavila v celom meste prepravu osobným automobilom. Podujatie malo ohlas a od roku 1998 sa Svetový deň bez áut zaviedol na medzinárodnej úrovni. Jeho význam v rámci európskych krajín vzrástol v roku 2002, keď bol začlenený do novovznikajúceho Európskeho týždňa mobility. Od prvého ročníka pripadá deň bez áut na posledný deň ETM a týždňové podujatie ním vrcholí.
Každý ročník má svoju vlastnú tému. V tomto roku je ňou Bezpečná chôdza a cyklistika so sloganom Prejdime sa spolu! Ako už samotný názov naznačuje, dôraz sa tento týždeň kladie na bezpečnosť cyklistov a chodcov, ale aj na výhody jazdy na bicykli či chôdze na ľudské zdravie a životné prostredie. Uvádza sa aj ekonomická výhoda týchto spôsobov mobility.
Do týždňa mobility sa každoročne zapája množstvo miest a obcí naprieč Európou. V minulom roku ich bolo zaregistrovaných 2792 z 54 krajín.
Slovensko je účastníkom podujatia už od jeho prvého ročníka. Vtedy boli medzi zaregistrovanými mestami Bratislava a Košice a k nim pridružené mestá – Levice, Liptovský Mikuláš, Martin, Nitra, Prešov a Trenčín.
V minulom roku sa do kampane pridalo 54 slovenských miest, čo bolo o 5 viac, než rok predtým. Uplynulú nedeľu zverejnila Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) pre TASR, že prihlásených je 55 samospráv. Agentúra ako rezortná inštitúcia Ministerstva životného prostredia Slovenskej Republiky je koordinátorom kampane ETM v rámci Slovenska.
Každá samospráva prispieva do kampane svojou troškou, organizuje rôzne podujatia či súťaže, informuje, ponúka peším chodcom a cyklistom rôzne výhody.
Čoraz obľúbenejším sa stáva koncept „Pešibusu“. Rodičia a dospelí dobrovoľníci kráčajú po vopred určenej trase a na dohodnutých „zastávkach“ priberajú školopovinné deti prvého stupňa základnej školy. Bezpečne a pod dohľadom deti z Pešibusu vystúpia pred svojou školou. Tohto roku majú možnosť využiť tento nápaditý spôsob dopravy deti v Novákoch, Banskej Bystrici či v Trnave.
Mestská hromadná doprava je počas týchto 7 dní lacnejšia a bratislavský dopravný podnik ponúka celoročnú električenku s 25 % zľavou. Z 264,20 je zľavnená na 199,20 eur. Spojmi Dopravného podniku mesta Košíc môžu obyvatelia počas ETM jazdiť zadarmo. Podobné dopravné výhody v rôznych variáciách ponúkajú aj ďalšie systémy MHD napríklad v Prešove, Senici, Hlohovci, Trnave, Trenčíne či v Poprade.
Hoci, takpovediac, na poslednú chvíľu, vydal v pondelok tlačovú správu so zverejnením 50% zľavy na všetky osobné vlaky, rýchliky, tatranské električky a zubačky aj národný prepravca – Železničná spoločnosť Slovensko.
Súťaž pre školy a jednotlivcov vyhlásila autobusová prepravná spoločnosť Arriva a Eurobus znížil ceny cestovného.
V mestách po celom Slovensku sa zároveň konajú rôzne sprievodné podujatia. A čo to vaše mesto? Zapojilo sa?
Zdroj:
www.eurotm2019.eurotm.sk
www.snn.sk
www.teraz.sk
www.vlaky.net
Titulné foto:
Flickr