Dnes je 18. januára a meniny má Bohdana

Prvý Less Waste Run na Slovensku

30. mája 2019

Ako na udržateľnosť pri masových športových podujatiach? Nielen londýnsky maratón ide príkladom. Na Slovensku vznikol unikátny formát less waste run.

4. mája sa uskutočnil prvý Less Waste Run Bratislava. Je to prvý projekt takéhoto typu a rozmeru nielen na Slovensku ale aj v Európe. Cieľom tohto behu je podporiť osvetu o udržateľnosti a redukcii odpadov v životnom štýle ľudí. Za projektom stoja dvaja mladí chalani, ktorí žijú nielen športom ale aj udržateľnosťou – Matúš Pavlovič a Robo Macháč. Vyspovedali sme jedného z nich.

Matúš Pavlovič
Foto: Natália Wagnerová

Matúš Pavlovič – človek milión

Matúš je Ružinovčan, ale veľa času trávil na prázdninách u babky pri Piešťanoch. Do jeho detského CV medzi skills patrí lozenie po stromoch, behanie po lesoch, frflanie pri okopávaní záhrady či zber ovocia a zeleniny. Počas štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave sa rozcestoval vrámci študijných exchange programov. Študoval v Ljubljane, potom v Rumunskom meste Cluj-Napoca a posledný semester v Prahe na VŠE.

Ako dieťa trávil veľa času na horách, kde sa budoval jeho silný vzťah k prírode. Okrem školy sa intenzívne venoval aj športu. Lyžovanie, bike, hrebeňovky a samozrejme beh patrili vždy medzi jeho srdcovky. Po vysokej škole sa začal venovať triathlonu, kde spoznal aj Roba Macháča, spoluorganizátora Less Waste Run Bratislava. Absolvoval množstvo triathlonov, behov v meste aj v prírode. Časom prišiel na to, že najviac mu sedí pretekanie práve v horách resp. v prírode, kde je trať zaujímavejšia než na asfalte.

S Robom sme si začali všímať, že pri športe síce robíme zdravú vec pre seba, no za nami ostáva veľa odpadu, hlavne na tých masových podujatiach. Keďže ochranu prírody vnímame citlivo, prišlo nám schizofrenické, že sa snažíme žiť udržateľne a zároveň sme súčasťou týchto akcií, kde za krátky čas vzniká veľké množstvo odpadu.

Foto
Organizátori Less Waste Run Bratislava: Matúš Pavlovič a Robo Macháč.
Foto: Martin Mondok

Kedy si sa začal zaujímať o ekológiu?

Vďaka mojej rodine – mamči a babči, som bol od malička vedený k vzťahu k prírode. A tak sa do nej celý život stále vraciam, či už ako turista, športovec alebo Matúš Pavlovič – človek milión so svojimi radosťami aj starosťami, ktoré si rád filtrujem v horách. Tam je človek len sám so sebou, s nízkymi nárokmi a inými hodnotami, ako v spoločenskom svete.

Mestský život mám rád, no pobyt v horách mi pomáha lepšie vnímať sám seba a pochopiť niektoré veci, ktoré mi v materiálnom svete nedochádzajú kvôli neustálemu ruchu a šumu.

Ako sa aj doma bežne staráme, aby sme mali (v mojom prípade ako tak) čisto a pekne, tak považujem za prirodzené rovnako sa starať aj o tento môj druhý domov – prírodu. Nepovažujem sa za žiadneho ekologického aktivistu, nikdy som ani nebol v žiadnej eko organizácii. Len sa chcem mať kam vracať z mesta a cítiť sa dobre. Mám čoraz silnejší pocit, že si v tomto smere pod sebou pílime konár, a tak skúšam niečim prispieť, aby sa to zmenilo. Ak sa to vôbec ešte dá.

Čo vo svojom životnom štýle považuješ za ekologické?

Snažím sa zamýšľať nad každou činnosťou pohľadom mojej babči. Vyrastala a žila v skromných rurálnych pomeroch a jej život bol podľa mňa veľmi udržateľný a ekologický. Pritom ani nevedela, čo udržateľnosť vôbec znamená. Je to taká kombinácia minimalizmu, udržateľnosti, bezodpadovosti a ekológie. Chvíľu si na niektoré veci človek zvyká, ale keď už si vytvoríte návyk, stane sa z toho úplná samozrejmosť.

Som tak trochu moták s dlhým rozhodovacím procesom, preto mi minimalizmus zjednodušuje život.  🙂

Napríklad kupovať balenú pitnú vodu je pre mňa nepochopiteľné. Na druhej strane, príležitostne a úplne bez výčitiek si kúpim chutnú minerálku, alebo kolu. Mám svoju fľašu aj svoje vrecká na nákupy, ktoré si takmer vždy zabudnem, a potom som aspoň kreatívny pri nákupoch, ako to zbaliť do krabíc od kartónov, ktoré nájdem v obchode. 🙂  Keďže nakupujem minimalisticky a už mám svojich pár produktov, ktoré pravidelne kupujem, celkom mi to ide. Ak chcem experimentovať v jedle, idem do reštiky a nechávam to na odborníkov.

Prvý ročník Less Waste Run Bratislava 2019
Foto: Martin Mondok

Ako Ťa napadlo zorganizovať ekologický beh?

Koncept behu sme vymýšľali s Robom, mojim parťákom z triathlonu. Našim riešením behu chceme ukázať, že športovať sa dá aj bez množstva vzniknutého odpadu.

Ako aktívni hobby triathlonisti sme absolvovali množstvo pretekov, pri ktorých za krátky čas vznikne obrovské množstvo odpadu. To sa nezhodovalo s tým, akým spôsobom sa snažíme vrámci našich možností fungovať my sami – udržateľne.

Tento koncept je pomerne nový, postavený na princípe piatich R – Refuse, Reduce, Reuse, Recycle, Rot. To znamená urob všetko pre to, aby si svoj odpad zminimalizoval. Obaja sme Slováci, žijeme tu a milujeme našu slovenskú prírodu. Kde začať, ak nie práve tu. Chceme ukázať, že aj taká malá krajina akou je Slovensko, vie byť zodpovedná a že si vážime prírodu a vnímame udržateľnosť nie ako trend súčasnosti, ale ako štandard životného štýlu. Robíme pioniersky projekt a pri všetkej skromnosti veríme, že ho postupne prenesieme aj ďalej do sveta. Beh je zároveň súčasťou môjho štúdia na Sokratovom inštitúte, ktorý má za cieľ robiť pozitívne zmeny v slovenskej spoločnosti.

Znovupoužiteľné poháre na občerstvenie, Less Waste Run Bratislava
Foto: Lukáš Baťo

Prečo “less waste” a nie “zero waste”?

Práve preto, že sme realisti. Uvedomujeme si, že zorganizovať podujatie pre masu ľudí, ktorej súčasťou je jedlo, pitie a ostatné materiálne zabezpečenie, je z hľadiska odpadov extrémne náročné. Zároveň, nechceme ľuďom kázať, aby išli s odpadmi na nulu, lebo sami to na 100% organizačne nedokážeme.

Ľudia to vnímali veľmi pozitívne a nepovažovali nás za ekofašistov.

Boli by sme radi, aby ideu zero waste resp. princípu piatich R ľudia aplikovali tak ako my, v čo najširšom možnom kontexte a teda boli „less waste“. Prišlo im to oveľa prijateľnejšie a radi zdieľali túto myšlienku. Ideu Less Waste Run-u vystihuje myšlienka, ktorú vyslovila zero waste bloggerka Anne Marie Bonneau:

Nepotrebujeme hŕstku nadšencov, ktorí žijú dokonalým zero waste životom. Potrebujeme milióny tých, ktorí to budú robiť nedokonale.

Takto sa triedil odpad na prvom Less Waste Run Bratislava
Foto: Zuzana Mačurová

V čom spočíva” less waste” – aké sú konkrétne opatrenia, ktoré ste pre súťažiacich zaviedli?

Spájame koncept edukácie, udržateľného športu a zábavy. Ľuďom chceme dať zážitok z toho, že sa už len svojou účasťou stanú ambasádormi udržateľného životného štýlu a môžu si ho vyskúšať v praxi, nielen na podujatí, ale aj vo svojich životoch. Riadime sa myšlienkou:

Najlepšie, čo si máš z behu odniesť, je dobrý pocit.

Preto bežci nedostali žiadne igelitové štartovacie balíčky s kopou vecí, ktoré buď nepotrebujú, alebo už majú. Namiesto jednorázových plastov sme využili znovupoužiteľné, prípadne kompostovateľné, z kukuričného škorbu, cukrovej trstiny a pšeničných otrúb, ktoré boli po behu zhodnotené na biomasu.

Kompostovateľný riad, Less Waste Run Bratislava.
Foto: Zuzana Mačurová

V cieli bežci dostali darček v podobe reusable (znovupoužiteľnej) fľaše na tekutiny a zdravú kašu v sklenenom reusable pohári a taktiež smoothie v kompostovateľnom bioplaste. Aj štartovacie čísla a čipy máme opakovateľne použiteľné do ďalších ročníkov. Rovnako všetko ostatné materiálne zabezpečenie sme vymysleli tak, aby sa dalo použiť aj pri ďalších akciách.

Občerstvenie pre bežcov v znovupoužiteľných pohároch.
Foto: Lukáš Baťo

Koho chcete týmto projektom osloviť a čo si od neho sľubujete? Akú má less-waste run budúcnosť?

Vzhľadom na to, že sme v tejto téme už celkom dlho a vidíme, čo sa deje vo svete, sme presvedčení, že do dvoch rokov bude takýto koncept štandardom. Ak aj nie z vôle organizátora, tak vďaka tlaku verejnosti, prípadne legislatívnych zmien. Možno to nebude hneď ucelený koncept tak, ako na našom behu, no určite budú podujatia postupne zapracovávať kroky k dosiahnutiu less waste štýlu. A my ich v tom radi inšpirujeme a pomôžeme.

Máme víziu ísť s našim konceptom aj do zahraničia.

Už počas príprav sa nám ozvalo niekoľko organizátorov, že sa im myšlienka páči a radi by ju tiež aplikovali. Na tom teraz ideme pracovať a šíriť odkaz less waste ďalej. Máme víziu ísť s našim konceptom aj do zahraničia. Zaujímavosťou je, že sa nám ozvali aj ľudia, ktorí majú rôzne prevádzky mimo športového segmentu, či by sme im vedeli poradiť, ako zredukovať odpad. Tým, že medzi bežcami sú rôzni ľudia, naša cieľová skupina je v podstatne neohraničená.  🙂

Less Waste Run prilákal širokú škálu športuchtivých.
Foto: Lukáš Baťo

Ako hodnotíte prvý ročník?

Z našej strany organizátora samozrejme vieme, na čom máme ešte popracovať do budúceho roka, ako doladiť detaily, čo bol dobrý nápad a čo menej dobrý 🙂 Napríklad už teraz vieme, že 5 TOI TOIek nestačí 🙂 A pódium treba mať umiestnené tak, aby naň bolo vidieť a bolo počuť, keď na ňom niekto rozpráva. Sami sme boli zvedaví, ako niektoré veci dopadnú a oni dopadli naozaj dobre, čo sa týka odpadových očakávaní, trasy, spôsobu, akým sme celý koncept uchopili.

Najviac sa tešíme z toho, že ľudia pochopili našu myšlienku – spájať šport, udržateľnosť a dobrých ľudí.

V tom nám skvele do konceptu zapadla práve nadácia Provida a program Buddy a vznikla medzi nami pekná spolupráca.

Odpadové očakávania sme pri všetkej skromnosti a našej veľkej radosti naozaj naplnili do bodky. Tak, ako sme si naplánovali, tak aj bolo. Naozaj sme nevygenerovali takmer žiaden nezhodnotiteľný odpad, resp. taký, ktorý by musel skončiť na skládke alebo v spaľovni. Snažili sme sa tiež, aby ani zhodnotiteľného odpadu nebolo veľa a v podstate nám zostali poloprázdne nádoby na separovaný odpad.

Športovci sa tešili nielen zo svojich výkonov ale aj z pekného prostredia trate a dobrého pocitu, že za nimi neostane zbytočný odpad.
Foto: Lukáš Baťo

Koľko bežcov za zúčastnilo na prvom ročníku?

Sami sme nevedeli, s koľkými bežcami máme počítať, keďže behanie je populárne a téma zero-waste taktiež… Ja som mal osobný cieľ 500 ľudí na štarte, čo sme nedosiahli, ale všetci nám tvrdia, že na prvý ročník mať 404 registrovaných bežcov je skvelé, tak sa začínam uspokojovať aj s týmto číslom 🙂

Aké boli odozvy?

Dostali sme naozaj skvelú spätnú väzbu na organizáciu aj na celý nápad. Veľmi nás potešila odozva na estetický zážitok z trate.

Ľudia nám hovorili, že to bola jedna z najkrajších tratí, akú kedy bežali.

Pre niektorých to bola dokonca tá najkrajšia trať a za to vďačíme krásnej slovenskej prírode lužných lesov rieky Morava a zlatému klincu trate – zámku Schloss Hof. Evidentne to bola skvelá kombinácia krásnej histórie a prírody.

Bežci si vrámci trate vychutnávali aj areál krásneho zámku Schloss Hof v Rakúsku.
Foto: Lukáš Baťo

Počasie sme žiaľ nevedeli ovplyvniť, bolo zamračené s vysokou pravdepodobnosťou zrážok. Ideálne počasie na beh, avšak horšie pre spoločenské aktivity v Expo-zóne, ktorá bola pre ľudí prichystaná po dobehnutí. Ľudia si v nej našli predajcov rôznych produktov, ktorí ich vyrábajú udržateľným spôsobom a z prírodných materiálov. Ak by bolo lepšie počasie, určite by sa ľudia zdržali dlhšie, no to sú veci, ktoré neovplyvníme. Napriek tomu vznikla skvelá spolupráca medzi nami a vystavovateľmi a mienime v nej pokračovať aj naďalej.

Organizátori Less Wate Run Bratislava Robo Macháč a Matúš Pavlovič
Foto: Zuzana Mačurová

Na záver dňa sme pre ľudí pripravili v Novej Cvernovke film Azúrová, ako ekologickú oddychovú bodku za podujatím. Prišlo aj veľa ľudí, ktorí na behu vôbec neboli a to nás teší.

Najviac radosti mi spravili odozvy ľudí, ktorí veľmi ocenili celý koncept – spojenie behu, expo-zóny aj filmu na záver.

Ocenili, že sme myšlienku less waste a udržateľnosti poňali komplexne a odkomunikovali ju rôznymi spôsobmi za jeden deň. V tom sme na seba veľmi hrdí. Urobil som to už veľakrát, a urobím to aj teraz – chcem sa aj za Roba, poďakovať VŠETKÝM našim dobrovoľníkom a organizačnému tímu za ich iniciatívu a nasadenie! Vďaka nim to stálo za to.

Dream team Less Waste Run Bratislava. Prišli, videli, pomohli a zvíťazili!
Foto: Lukáš Baťo

Plány pre druhý ročník?

Zvýšiť počet TOI TOIek… :)))

Tu si opäť dávam svoj osobný cieľ a to je uzavrieť hlavnú cestu, aby sme mohli mať väčší počet účastníkov, pritiahnuť aj ďalších zaujímavých partnerov a ich eko-riešenia do našej Expo-zóny a mať dobré počasie 🙂 Uvažujeme aj o tom, že by bol štart aj cieľ na zámku Schloss Hof.

Radi by sme taktiež zapracovali čo najviac eko-vychytávok, ako sú napríklad vodné kapsule z morských rias a nastavovali udržateľnú latku stále vyššie.

Tak môžeme ísť príkladom pre ostatné masové podujatia. Tiež sa v budúcnosti takým chceme stať. Ale s dobrým pocitom bez odpadu.

Less Waste Run Bratislava po skončení – „Nič po nás neostalo!“
Foto: Zuzana Mačurová

http://www.lesswasterun.com

https://www.facebook.com/lesswasterun/

Titulná foto: Róbert Macháč

Galéria k článku:



zobraziť dalšie