Dnes je 26. mája a meniny má Dušan

Slovensko zažije prvú konferenciu, venovanú problematike Zero Waste

25. apríla 2018

Ak ste doteraz o tomto koncepte iba čítali, rozprávali so známymi alebo sa snažíte aplikovať jeho princípy v každodennom živote, máte skvelú príležitosť, zdieľať svoje skúsenosti a vedomosti na konferencii Slovakia going Zero Waste.

Prvá svojho druhu

Interaktívna konferencia o živote bez odpadu sa uskutoční už 5. mája v aule Ekonomickej Univerzity v Bratislave. Konferencia potrvá jeden deň a bude zložená z troch blokov. V prvom sa dozviete ako koncept Zero Waste uplatňovať v každodennom živote. V druhom bloku zas ako neplytvať jedlom. A v treťom, čosi viac o cirkulárnej ekonomike alebo Zero Waste modele v biznise. Budete mať možnosť vypočuť si prednášky, ale aj porozprávať či poradiť sa s 11 rečníkmi a osobnosťami, ktoré venovali svoj život myšlienke trvalej udržateľnosti. Každý z nich sa realizuje v inej oblasti, no všetci spoločne prispievajú k lepšiemu, zdravšiemu, zodpovednejšiemu a ekologickejšiemu životu nás všetkých.

Prečo Slovensko potrebuje takúto konferenciu

Ako sme už na našej stránke spomínali, Slováci sa radia na prvé priečky z krajín v Európe, čo sa produkcie potravinového (ale aj všeobecne) odpadu týka. Naopak, z hľadiska množstva recyklovaného odpadu, obsadzujeme priečky posledné. V číslach to vyzerá nasledovne – ročne vyprodukujeme v našej krajine zhruba 2 milióny ton komunálneho odpadu – 359 kilogramov (kilogram denne) na jedného občana! Z tohto množstva sme zatiaľ schopní vytriediť a recyklovať LEN 12%. Množstvo cenných a zhodnotiteľných materiálov tak končí na skládkach a zamoruje naše životné prostredie.

Cieľom konferencie Slovakia going Zero Waste je na odpadkový problém upozorniť. No zároveň, zmeniť spôsob, akým u nás s odpadom nakladáme. Šírením myšlienok, vedomostí, ale aj konkrétnym a osobným príkladom chcú organizátori spolu s účastníkmi ukázať, že je možné znížiť množstvo produkovaného odpadu. Dôležité je ho dôsledne triediť, ale aj kvalitne zhodnocovať. Spoločnými silami, počnúc každý sám od seba, potom možno vyvíjať aj účinný tlak na legislatívu ošetrujúcu odpadové hospodárstvo krajiny.

Svetoznámy bestseller je dostupný už aj v českom preklade pod názvom – Domácnost bez odpadu.

Inšpirovať príde aj Bea Johnson

Hlavnou speakerkou konferencie bude známa environmentalistka, guru zeleného spôsobu života, blogerka, motivátorka a autorka bestselleru Domácnosť bez odpadu. Bea Johnson, sympatická francúzska, podriadila svoj život a svoju kalifornskú domácnosť princípom Zero Waste už pred 10 rokmi. Jedným z výsledkov takéhoto spôsobu života je pol litra domáceho odpadu ročne! A odpad nie je jediné, čo sa v domácnosti Johnsonovcov zminimalizovalo.

Bea Johnson cestuje po svete aj s nádobou, v ktorej sa ukrýva všetok odpad z jej domácnost, vyprodukovaný za jeden rok.
Zdroj: Jaqui J. Sze

Zo začiatku to však Bea a jej rodina určite nemala jednoduché. Ešte v roku 2010 ju, podľa jej vlastných slov, väčšina verejnosti považovala za asketickú hipisáčku, ktorá si možno ani neholí nohy a ktorej deti vyrastajú v prostredí sústavnej deprivácie. Dnes Bea cestuje po celom svete, prednáša na konferenciách, podujatiach aj na školách. Z asketickej hipisáčky je jedna z najvýraznejších reprezentantiek globálneho environmentálneho hnutia. Ak si chcete prísť vypočuť jej príbeh a vizuálne aj obsahovo nepochybne pestrú a plnohodnotnú prednášku, neváhajte a zúčastnite sa 5. mája konferencie Slovakia going Zero Waste. Bližšie informácie nájdete na domovskej stránke konferencie.

Zdroj:
http://zero-waste.sk/zobraziť dalšie