Dnes je 26. apríla a meniny má Jaroslava

Solárne grily a variče

14. mája 2019

Ak hľadáte ekologickejší variant letného grilovania a outdoorového kulinárstva, sú solárne grily a variče pre vás jednozačne správnou voľbou.

Grilovacia sezóna sa rozbehla, čo možno postrehnúť najmä z vône opečených pokrmov šíriacich sa vzduchom  v dňoch voľna. Opekanie na ohníku či na grile nepochybne patria k príjemne stráveným chvíľam počas teplých mesiacov. No aj to sa dá robiť inak. S ohľadom na životné prostredie a s využitím obnoviteľného zdroja energia. Solárne grily a variče sú viac ako plnohodnotnou náhradou varenia na uhlí či ohni.

Zroj: www.inhabitat.com

Ako to funguje?

Prvé solárne grily sa na trhu objavili zhruba pred 4 rokmi. S inovatívnou technológiou prišli vtedy dve, dnes už dobre známe firmy – GoSun a SolSurce. Dizajnom sa grily líšia, ale princíp ich fungovania je rovnaký. Solárne panely, v tvare a veľkosti závisiacej od dizajnu grilu či variča, zachytávajú UV žiarenie zo slnka. UV žiarenie sa v grile transformuje na dlhšie, infračervené žiarenie, ktoré neuniká von. Práve ono pôsobí na molekuly vody, tuku a bielkovín, ktoré sa následne rozvibrujú a vytvárajú teplo.

Solárne varenie teda nie je varením na slnku, aj keď intenzita slnečného žiarenia ovplyvňuje predovšetkým dobu trvania prípravy jedla. Povedané stručne, solárny gril premieňa slnečné žiarenie na tepelnú energiu, zachytávanú tepelnou mriežkou, kde sa jedlo pripravuje.

Výhody solárneho grilu

Solárne grily a variče dnes môžete nájsť v rôznych veľkostiach, tvaroch aj cenových reláciách. Väčšina z nich je však navrhnutá tak, aby boli v prvom rade ľahko prenosné, spratné a ich obsluha čo najjednoduchšia, skrátka čo najviac user friendly, ako sa dnes vraví.

Hlavnou výhodou a aj zámerom týchto zariadení je, aby ste na prípravu jedla nemuseli použiť oheň, uhlie či iný druh paliva. Z tohto dôvodu je jednoduchá aj jeho údržba, čistenie a prenos.

Bez dreva a uhlia niet ani dymu, ktorý môže v niektorých prípadoch nielen dráždiť žalúdok, ale pri pravidelnom vdychovaní, môže byť tiež príčinou ochorení. Dym je zároveň jednou z hlavných príčin globálneho otepľovania.

Ďalšou výhodou je, že jedlo pripravené pomocou slnečnej energie nemôžete spáliť. Varí, respektíve pečie sa rovnomerne a naraz. Zachováva si tak svoju šťavnatosť, ale aj väčšie množstvo živín.

Mnohé typy týchto grilov sú zabezpečené tak, že udržiavajú počas dňa získanú tepelnú energiu a možno ich používať aj po západe slnka. Napríklad v zariadeniach GoSun, zachytáva slnečné žiarenie solárna vákuová trubica, ktorá funguje ako perfektný izolátor. Dokáže transformovať viac ako 80% solárnej energie na teplo. Varí a pečie až do teploty 288 stupňov.

Typy solárnych grilov

Existujú tri základné typy solárnych grilov, respektíve varičov – krabicové, parabolické a grily so spomenutou vákuovou trubicou.

Krabicové variče sú súčasťou mnohých indických domácností a vo všeobecnosti sú najrozšírenejšie. Ich výhodou je, že do nich možno vložiť viacero nádob, dosahujú pomerne vysokú teplotu a priemerná dĺžka prípravy jedla sa pohybuje od jednej do troch hodín, podľa typu surovín.

Zdroj: www.oneearthdesigns.com

Parabolické využívajú guľovitý reflektor, ktorý umožňuje nasmerovanie žiarenia priamo na hrniec, najčastejšie zospodu. Vyžaduje si síce častejšie smerovanie na slnko, ale zato na ňom možno jedlo pripraviť rýchlejšie a pri vyšších teplotách (cca 200 °). Na rozdiel od krabicových, možno na parabolických aj smažiť.

Grily s vákuovou trubicou sú spravidla menšie a prenosnejšie. Ich výhodou je práve schopnosť udržiavať teplo. Nevýhodou menšia plocha na prípravu jedla.

Zdroj:www.ebay.com

Solárne variče a grily sú skvelými pomocníkmi a omnoho prijateľnejšou voľbou predovšetkým v krajinách, kde ľudia ešte stále varia prevažne na ohni. Šetria životné prostredie a riešia problém s nedostatkom dreva či uhlia. Navyše v krajinách, kde je nedostatok pitnej vody ich často využívajú aj na preváranie, teda pasterizáciu vody z tamojších zdrojov. Aj preto medzi krajiny s najväčším potenciálom pre solárnu kuchyňu patria práve krajiny v Afrike a Ázii.

To však neznamená, že v našich zemepisných šírkach nie sú vhodnou voľbou. Práve naopak. Bolo by skvelé, ak bysa strendm grilovačiek  záhradných osláv, ujal aj trend solárneho kulinárstva.

Zdroj:
 www.interestingengineering.com
www.solarcooking.fandom.com
www.oneearthdesigns.com

Titulné foto:
Ppixabay

 



zobraziť dalšie