Od 23. do 29. apríla 2018 sa ľudia po celom svete spoja za jedinú myšlienku. Zodpovedné módne podnikanie vo Fashion Revolution Week.
V roku 2013 sa v Bangladéši zrútila továreň na oblečenie z dôvodu narušenej statiky a dvoch nelegálne postavených poschodí, následkom čoho zahynulo 1138 ľudí a viac než 2500 bolo zranených. Obeťami boli väčšinou mladé ženy. V Rana Plaza v Bangladéši bolo 5 odevných závodov, kde vo všetkých spracovávali textil. Továreň síce deň pred tým evakuovali, ale pod hrozbou straty mesačnej výplaty, boli zamestnanci nútení sa do práce vrátiť. Táto príhoda je označovaná ako štvrtá najväčšia priemyselná katastrofa v histórii. V súvislosti s touto tragédiou vznikla v Londýne myšlienka o založení medzinárodného hnutia Fashion Revolution. Odvtedy sa ľudia po celom svete každý rok spoja, aby využili silu módneho priemyslu na zmenu sveta.
Fashion Revolution je hnutie, ktoré ovplyvňuje každého z nás. Už ste niekedy premýšľali, kto vyrobil vaše šaty? Koľko životov počas výrobného procesu vyhaslo?
Naše oblečenie prejde dlhou cestou, pokým sa dostane do obchodných reťazcov. Prechádza rukami farmárov s bavlnou, farbiarov, sušičov, krajčírov a mnohých ďalších. Približne 75 miliónov ľudí pracuje na našom oblečení a až 80% z nich tvoria ženy vo veku 18 až 35 rokov. Avšak väčšina ľudí, ktorí vyrábajú oblečenie pre svetový trh, žije v chudobe a nemôže si dovoliť uspokojiť ani základné potreby na život. Mnohé ženy sú vystavené verbálnemu i fyzickému zneužívaniu a pracujú v nebezpečných a špinavých podmienkach za veľmi nízku mzdu.
V dnešnej dobe ľudia a životné prostredie trpí v dôsledku toho, ako sa móda vyrába, získava a spotrebúva. To sa musí zmeniť!
Pri príležitosti piateho výročia zrútenia továrne Rana Plaza sa hnutie Fashion Revolution rozhodlo vyzvať milión ľudí po celom svete, aby sa pod hashtagom #whomademyclothes opýtali na svoju značku a získali tak prehľad o tom, odkiaľ ich oblečenie pochádza. Od spustenia Fashion Revolution začali tisícky značiek verejne hovoriť o tom, kde a za akých podmienok svoje produkty vyrábajú.
Môžete si vytlačiť tento obrázok a použiť ho na svoje selfie, v ktorom sa opýtate značiek alebo maloobchodníkov, #whomademyclothes?
Na stránke Fashion Revolution nájdete aj množstvo iných spôsobov ako tento event podporiť a zapojiť sa tak do akcie pre dobrú vec. Hnutie sa zameralo aj na značky a maloobchodníkov a pozýva ich, aby pod hashtagom #imadeyourclothes pomohli zviditeľniť pracovné podmienky vo svojich dodávateľských reťazcoch a zdieľali svoj príbeh.
Zdroj: www.fashionrevolution.org