Dnes je 3. decembra a meniny má Oldrich

Spomaľ, premýšľaj a poznávaj !

23. novembra 2017

Je potrebné sa zamyslieť nad tým, čo skutočne potrebujeme. Ak sa vzdáme kvantity, umožníme zemi, aby sa regenerovala. Nová kolekcia potom nemusí vychádzať 6 krát do roka, ale zosúladí sa s prirodzeným a zdravým cyklom zeme a rytmom jej úrodnosti.

V druhej časti nášho sprievodcu sa budeme venovať omnoho príjemnejšej vízii toho, ako môže a mal by vyzerať svet módy. Hovorím svet módy a nie textilný priemysel, pretože koncept, ktorý si predstavíme nie je len alternatívou, ale priam opakom priemyselnej výroby v podobe, v akej ju dnes poznáme.

Zdroj: Pixabay

Slow movement

Ideály súčasnej priemyselnej výroby vôbec (nielen tej textilnej) sú rovnaké ako prevažujúce ideály spoločnosti – rýchlosť, schopnosť prispôsobiť sa meniacim sa trendom (respektíve nárokom), efektivita v zmysle „veľa muziky za málo peňazí“, či preferencia kvantity nad kvalitou. To je niekoľko základných charakteristík spoločností utvorených a utvárajúcich sa na platforme trhového kapitalizmu. Takáto forma existencie spoločnosti sa veľmi presvedčivo ukazuje ako trvalo neudržateľná. Preto sa v rýchlej dobe nášho ešte rýchlejšieho konzumu vytvárajú miesta, či hnutia odporu. Takým je aj hnutie s označením slow movement, ktoré by sme voľne mohli preložiť ako hnutie za spomalenie, a to spomalenie života a všetkého, čo k nemu patrí. Pod spojením slow food (ako protiklad fast foodu) si preto treba predstaviť návrat k plnohodnotným „tradičným“ potravinám, zdravej strave a kultúre stravovania sa, pod spojením slow living zas taký životný štýl, ktorý je založený na zodpovednom, uváženom a vedomom prístupe k potrebám každodenného života. Slovíčko slow má v tomto prípade nielen svoj bežný význam, ale je rovnako akronymom : s – sustainable – teda trvalo udržateľný; l – local – teda lokálny, miestny; o – organic – teda organický, v zmysle „nie masovo vyrábaný (pestovaný)“; w – whole – teda celkový, ucelený, v zmysle pohľadu na nás a svet okolo, ako jeden vzájomne prepojený celok. A presne na týchto princípoch stojí aj koncept slow fashion, ako samozrejmá súčasť tohto slow hnutia.

Poďme sa teraz pozrieť na to, ako sa tieto základné princípy pretavili do sveta módy a čo pre nás reálne tento koncept znamená.

Jeden celok

Slow fashion výrobcovia sú ľudia, ktorí si uvedomujú, že sú súčasťou navzájom prepojeného širšieho enviromentálneho a spoločenského celku a s týmto vedomím usmerňujú svoje konanie. Pri výrobe oblečenia preto myslia na to, aký vplyv má ich výroba na životné prostredie a ostatných ľudí.

Spomalená potreba

Je potrebné sa zamyslieť nad tým, čo skutočne potrebujeme. Čím menej kúskov oblečenia budeme považovať za must-have v našich skriniach, tým menšia bude aj produkcia, a tým menej prvotného materiálu (ako je napríklad bavlna) bude potrebné vypestovať. Ak sa vzdáme kvantity, umožníme zemi, aby sa regenerovala. Nová kolekcia potom nemusí vychádzať 6 krát do roka, ale zosúladí sa s prirodzeným a zdravým cyklom zeme a rytmom jej úrodnosti.

Diverzita

Pre koncept slow fashion je dôležitá tiež ekologická, sociálna a kultúrna rôznorodosť. Vo svete módy to znamená, že podpore sa tešia inovatívne a odvážne nápady a postupy, nezávislí dizajnéri, originálne produkty, second – handy, vintage, či recyklovaná móda, módny lízing, komunitné krajčírske kluby, či susedské burzy s oblečením. V rámci tejto rôznorodosti sa však kladie dôraz aj na zachovávanie tradície, či už ide o jednotlivé kúsky odevu, materiál, z ktorého je textília vyrobená alebo o techniky jej spracovania, či farbenia.

Zdroj: commons.wikimedia.org

Na prvom mieste je človek

Za každým kúskom oblečenia je človek, ktorý vstúpil do výrobného procesu pri jeho vzniku. Koncept slow fashion dbá na podmienky, za akých a v akých ľudia pracujú, na dodržiavanie určených pravidiel a ich súlad so základnými ľudskými a pracovnými právami. Každý náš nákup oblečenia by preto malo predchádzať malé štúdium toho, kto a čo sa za akou značkou skrýva.

Náš zákazník náš priateľ

„Spomalená móda“ je módou šitou na mieru a podľa skutočnej potreby zákazníka. Ten sa môže pokojne stať súčasťou výrobného procesu a participovať napríklad na jej dizajne. Takýto prístup prehlbuje vzťah medzi oboma stranami, ale aj vzťah k samotnému produktu, ktorý viac nie je len jedným z uniformne a masovo vyrobených bezmenných kúskov.

Vzťahy, vzťahy, vzťahy …

Každé hnutie je o to silnejšie, o čo silnejšie sú väzby medzi jeho členmi. Spolupráca, spolutvorba medzi jednotlivými zložkami módneho reťazca je preto dôležitá pre úspešnosť celého hnutia.

Zdroj: www.proprofs.com

Domáce zdroje

Značky, ktoré sú súčasťou hnutia sa sústredia na to, aby materiály, z ktorých sa ich veci šijú pochádzali z lokálnych zdrojov, ak je to možné. Podporujú tak iných lokálnych producentov a obchod v danej geografickej oblasti.

Kvalita a krása

Dosť bolo meniacich sa trendov! Návrat ku klasike je cesta k dosiahnutiu nadčasovosti. A výroba z kvalitných materiálov zas k dosiahnutiu dlhej životnosti. Každý „spomalený“ dizajnér preto siahne aj po látkach z konope, bio bavlny, či ovčej vlne a spoľahne sa na tradičné strihy pri navrhovaní krásnych a večných kúskov.

Zdroj: thebridgebk.com

Zaplatiť sa oplatí

Ak máme pri cenách niektorých výrobkov od lokálnych módnych malovýrobcov pocit, že zle vidíme, pozrime sa na ne ešte raz a poriadne. Očami zákazníka, ktorý platí za kvalitu, za oblečenie, ktoré vydrží a ktoré vzniklo v súlade s prírodou, naším zdravým a komfortom, dodržiavajúc pravidlá ľudskej dôstojnosti a spolupatričnosti. Znie to možno ako klišé, ale pravdou ostáva, že ceny v slow fashion obchode zodpovedajú tomu, čo sa za nimi skrýva a nie je to nič, z čoho by nám ostala hlava v smútku, práve naopak.

Inšpirujme sa preto na záver aj slovami Allesandra Michele, jedného z hlavných dizajnérov svetoznámej značky Gucci: „Odolajme mantre rýchlosti, ktorá nás násilne privádza k strate seba samého! Odolajme ilúzii niečoho nového za každú cenu!“ A my už vieme, že cena je privysoká.

Zdroj: www.pastemagazine.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj:

www.nytimes.com
www.notjustalabel.com
www.ethosinternational.com
en.wikipedia.org



zobraziť dalšie