Dnes je 21. novembra a meniny má Elvíra

Staráme sa o svoju pokožku za pomoci olejov

3. februára 2019

Novoročné predsavzatia už každý určite začal naplno plniť. Preplnené posilňovne a internet zaplavený reklamami na mobilné aplikácie s osobnými trénermi. To ako vyzeráme a ako naša pleť reaguje závisí predovšetkým od toho, čo zjeme, ale našej pokožke môžeme pomôcť aj zvonka.

Dnes si povieme o priaznivých účinkoch olejov, ktoré som objavila v africkej Rwande.

Neemový alebo nimbový olej

Nimbový olej je dovážaný z Indie, kde sa tento strom s názvom Azadirachta indica vyskytuje. Z nimbového stromu sa dá vyťažiť každučká časť. Extrahovaná šťava z listov dokáže bojovať proti žltačke a znižuje cholesterol. Sušené plody sa používajú ako preháňadlo, pri ochoreniach močového mechúra a vredoch, na prekrvenie pokožky a zlepšenie krvného obehu a na zníženie horúčky.

Nimbový olej v kozmetike

Olej vyrobený z plodov tohto zázračného stromu sa najčastejšie využíva pri kozmetických a dermatologických problémoch. Olej má silnú, prenikavú orechovo-cesnakovú vôňu, ktorá sa nedá ničím prebiť. Ale kompenzácia vône je v jeho antibakteriálnych účinkoch. Zabraňuje vzniku vyrážok a sťahuje zapálené akné na tvári. Ošetriť ním môžete pokojne i pokožku na celom tele.
Dokáže urýchliť hojenie rán, pretože pomáha vytvárať nové kolagénové vlákna a tiež sa využíva ako prírodný repelent nie len pre nás, ale aj pre našich štvornohých miláčikov. Dávajte si však pozor, aby ste svoje domáce zvieratko natierali na miestach, kde si nedočiahne a nemôže tento olej zlízať, najlepšie na šiju, pretože môže pôsobiť ako jed.

Nimbový olej v dermatológii

Jeho zložky hydratujú a premasťujú pokožku, takže účinne bojuje proti lupinám, psoriáze, ekzémom, rozštiepeným končekom vlasov a zároveň dodáva vlasom objem. Olej môžete aplikovať priamo na pokožku alebo stačí, ak pridáte pár kvapiek do vášho obľúbeného šampónu na vlasy.

Nimbový olej
Nimbový olej

Avokádový olej

Avokádový olej väčšina z nás už začala používať na varenie alebo do zeleninových šalátov, ale skúšali ste niekedy použiť toto ovocie aj ako prípravok na riešenie kozmetických a dermatologických problémov?

Avokádový olej v kozmetike

Aj keď avokádo obsahuje veľa omega- 3 mastných kyselín, samotný olej nepôsobí na pokožku tak mastne, preto ho môžete pokojne zmiešať s vašim denným alebo nočným krémom. Beta karotén, proteín, lecitín, mastné kyseliny a vitamíny A, D a E v avokádovom oleji pomáhajú hydratovať a chrániť pokožku pred UV žiarením a taktiež pomáhajú pri tvorbe kolagénu, ktorý sa v súvislosti s pokožkou prestáva tvoriť od cca 35. roku života.

Avokádový olej v dermatológii

Avokádový olej obsahuje množstvo antioxidantov čiže účinne bojuje proti psoriáze, ekzémom a akné. Avokádový olej taktiež stimuluje prietok krvi, takže masírovaním pokožky hlavy môžete efektívne zastaviť vypadávanie vlasov. Pri podpore rastu vlasov sa do avokádového oleja odporúča pridať pár kvapiek mätového alebo levanduľového éterického oleja. Pokožka olej ľahko vstrebe, ale vlasy ostanú po nanesení mastné, takže si ich po aplikácii zmyte šampónom.

Avokádový olej
Avokádový olej

Ricínový olej

Ricínový olej vzniká lisovaním semien z okrasnej rastliny s názvom Skočec obecný. Ak neviete násť avokádový či nimbový olej a hľadáte lacnejšiu alternatívu, ricínový olej je jeho dobrá náhrada, keďže taktiež obsahuje vitamín E a mastné kyseliny.

Ricínový olej je taktiež silný antioxidant. Stačí namočiť kúsok látky do ricínového oleja a priložiť v oblasti, kde sa nachádza pečeň. Látku nechajte priloženú aspoň hodinu a oddychujte v kľudne, prikrytí teplou dekou. Masírovaním ricínového oleja do pokožky napomáhate lymfatickému systému odvádzať toxíny z tela von. Taktiež je vhodný ako prírodný krém pri spálení pokožky od slnka.

Ricínový olej
Ricínový olej

Domáci píling na hydratáciu pokožky a zbavenie odumretých buniek:

  1. Nimbový, avokádový alebo ricínový olej
  2. Zvyšky z rannej kávy
  3. Glycerín
  4. Aloe vera

Všetky prísady som spoločne zamiešala a vytvorila tak jednoduchý telový píling. Glycerín sa používa ako mastný hustý základ pri výrobe krémov a tým sa zabezpečí lepšie nanášanie pílingu. Ak použijete nimbový olej, odporúčam aj pár kvapiek esenciálneho oleja pre krajšiu vôňu pílingu. Nakoniec som píling doplnila o aloe vera. Ja osobne mám extrahované aloe vera v tuhej forme. 🙂

Zdroj: www.rehabilitace.info
www.healthline.com
zena.aktualne.cz



zobraziť dalšie