Dnes je 26. apríla a meniny má Jaroslava

Sú cigaretové filtre neškodné?

27. októbra 2018

Cigaretové filtre sú síce malé a zdajú sa nevinné, v skutočnosti však spôsobujú vážne poškodenie života v oceánoch.

O tom, že slamky, PET fľaše a iný plast znečisťujú oceány a moria sa hovorí našťastie dosť. Avšak filtre z cigariet sú oveľa škodlivejším odpadom a doteraz sa im nevenovala dostatočná pozornosť.

Podľa najnovších dát NGO Ocean Conservency sa od 80-tych rokov minulého storočia z oceánu vyzbieralo až 60 miliónov cigaretových filtrov.

 

Znečisťovanie oceánu je veľmi vážnym problémom, ktorý sa v poslednej dobe často spomína v správach po celom svete. Väčšinou nám v tejto súvislosti napadne najmä plastový odpad. Cigaretové filtre sú síce malé a zdajú sa neškodné, avšak podľa najnovších výskumov je množstvo nahromadených cigaretových filtrov alarmujúcejšie než množstvo plastov. Veľa návštevníkov pláže uhasí svoje cigarety priamo na pláži. Často sa tento odpad do ocenánu dostane aj inými vodnými kanálmi a vlny ho vyplavujú na pobrežie.

Fajčiari si, žiaľ, často neuvedomujú, že príroda nie je popoľník a z pohodlnosti ich konanie vedie k vážnemu znečisťovaniu prírodného prostredia nielen samotným fajčením ale aj odpadom vo forme cigaretových filtrov.

 

Prečo sú cigaretové filtre škodlivejšie, než sa doposiaľ odhadovalo?

Väčšina cigaretových filtrov sa aspoň z časti skladá z acetátu celulózy, čo je prírodný produkt. Preto sa veľa ľudí mylne domnieva, že tieto filtre sú biodegratovateľné. V skutočnosti sa však pri spracovaní acetátu vytvára aj plast, ktorý spôsobuje, že cigaretové filtre sa rozkladajú oveľa dlhšie. Než sa cigaretové filtre začnú rozkladať, uvoľňujú všetky imisie, ktoré absorbovali z fajčenia. Tie zahrňujú nikotín, arzén a olovo. Spoločne s rozpadajúcim sa plastom ich konzumujú morské živočíchy a tým pádom sa dostávajú aj do našej potravy.

Aj keď sa cigaretový priemysel dlhodobo snaží prichádzať s ekologickými riešeniami filtrov, apelujeme na fajčiarov, aby sa snažili byť ohľaduplnými nielen voči okoliu ale aj voči životnému prostrediu a nezahadzovali ohorky na zem, na pláži či z auta.

Zdroj:

Business Insider Deutschland

Foto:

Pexels



zobraziť dalšie