Dnes je 21. novembra a meniny má Elvíra

Svetový deň upratovania

20. septembra 2019

21. septembra je Svetový deň upratovania. Do celosvetovej udalosti sa zapájajú dobrovoľníci a organizácie. K tohtoročnému upratovaniu a čisteniu sa pridá aj Slovensko.

Väčšina ho nenávidí a niektorí sú ním chorobne posadnutí – upratovanie. Z času na čas si však uprace každý, či už je to doma, na záhrade, pred prahom alebo dokonca v hlave.
Rozhodli sme sa poupratovať po sebe v prírode alebo na sídliskách, vedľa ulíc, či pri vodných plochách. #rivercleanup. Keďže je v okolí stále nesmierne veľa odpadkov, máme čo robiť, aby sme sa usilovali o také prostredie, po akom túžime, v akom chceme #ŽiťVedomo.

World Cleanup Day

World Cleanup Day je celosvetová akcia, do ktorej sa zapájú dobrovoľníci, organizácie, spoločnosti, inštitúcie. Spolu s ďalšími 150 národmi sa zapojí aj Slovensko, vďaka mestám Bratislava, Senica, Galanta, Dunajská Streda, Komárno, Radvaň nad Dunajom a Moča a ďalšie pribúdajú. Budú sa zbierať odpadky v našom okolí počas 36 hodín, začínajúc v Novom Zélande a končiac na Havaji.

Zdroj: Human Health Institute

Celosvetová udalosť, v rámci ktorej čistíme našu planétu

Je veľmi dôležité, aby sme informovali a poskytli osvetu aj formou takýchto podujatí, hovorili a poukázali na problematiku a zároveň boli aj vzorom, aktívne sa zapojili do udalostí podporujúce zdravie a životné prostredie. Zameriavame sa na pozitívne zmeny a tentokrát okrem odpadu budeme zbierať aj cigaretové ohorky. Táto udalosť nadväzuje na tohtoročný aprílový celosvetový #ploggingworld, takže sa celá akcia bude niesť aj v znamení pohybu #runandclean.

Zdroj: Human Health Institute

21. septembra je Medzinárodný deň mieru, Svetový deň upratovania, Svetový deň vďačnosti, ale aj deň zameriavajúci sa na hnutie Fridays For Future (od 20.- 27.) 

Životné prostredie, je citlivý, živý systém a ako systém aj samostatne funkčný, je len na nás, ľuďoch, či ho podporíme, alebo narušíme, a tak prispejeme k jeho zániku. Akonáhle narušíme jeho funkčnosť a chod, nedokáže nám zabezpečovať svoje zdroje potrebné pre náš život a služby, ktoré nám poskytuje.

Zbierajú sa aj cigaretové ohorky

Množstvo plastového, ale aj iného odpadu, kontaminuje naše vody, a to nielen rieky, pri ktorých si zdanlivo myslíme, že odnesú naše smeti preč, ale aj naše pitné zdroje. Toto je len jeden z mála dôvodov, pre ktorý apelujeme na všetkých, aby neznečisťovali naše prostredie. Odhadzovaním odpadkov škodíme v konečnom dôsledku len samým sebe.
Súčasťou tejto udalosti bude aj výzva #fillthebottle, ktorá sa šíri internetom a pochádza z Francúzska. Cigaretové ohorky u nás tvoria mimoriadne veľkú časť odpadu, preto ich budeme zbierať zvlášť do fliaš (pokojne plastových, ktoré pri zbieraní nájdeme) a na konci sa pochválime koľko fliaš ohorkov sme vyzbierali. Následne ich z tých fliaš vyberieme a nasypeme do jedného vreca a plastové fľaše takisto separujeme.

Zdroj: Human Health Institute

Ľudia, ktorí fajčia sú si vedomí svojho rozhodnutia a vedia, že fajčenie škodí zdraviu, a to nielen sebe ale aj ostatným. Nehovoríme len o dyme, ktorý vydychujú a ostatní ho dýchajú, ale odhodené špaky sa dostávajú do životného prostredia a kontaminujú ho. Dĺžka rozkladu takýchto špakov môže byť až 10 rokov. Najväčším rizikom sú filtre, ktoré obsahujú až 4500 rôznych chemikálií (kyanovodík, amoniak, formaldehyd, acetón atď.) a ťažkých kovov, medzi ktoré patria aj olovo, kadmium a arzén, a okrem toho obsahujú aj pesticídy, ktoré boli použité pri pestovaní samotného tabaku. Nechceme demotivovať, ale motivovať ľudí, aby konali, kým je čas.

#fillthebottle

V rámci tejto akcie by sme práve preto chceli vyzdvihnúť aj výzvu #fillthebottle a poukázať, že Slovensko možno nemá moria plné plastov, ale ulice s moriami ohorkov. WHO – Svetová zdravotnícka organizácia poukazuje na to, že dve tretiny cigariet končia na uliciach alebo niekde v prírode. Treba pritom vedieť, že jeden ohorok dokáže znečistiť až do 50-500 litrov vody škodlivinami, ktoré obsahuje, čo si podľa nás veľa fajčiarov ani neuvedomuje.

Zapojiť sa môže každý

Do aktivity sa môžu zapojiť škôlky, školy, organizácie, mladí, starší, bohatí, chudobní, vzdelaní, ženy, muži alebo každý podporujúci zelenú budúcnosť.
Cieľom je osveta, spájanie aktivistov, sympatizantov, environmentalistov, mladých a jednoducho každého, komu záleží na ochrane životného prostredia a chce niečo urobiť vďaka pohybu a športu. Chceme ukázať koľko odpadu sa skrýva okolo nás a koľko sa ho dá za takýto krátky čas, respektíve na takejto krátkej trati vyzbierať.

#rivercleanup

River cleanup je organizácia, ktorej cieľom je spájať ľudí, organizovať upratovacie akcie popri vodných tokoch a vodných plochách, ako sa nám to podarilo aj v rámci aktivity #Danubecleanup , v ktorej naďalej pokračujeme.

Zdroj: Human Health Institute

Podujatie podporili

Plogging Slovakia vznikol z iniciatívy Plogging World, Green Heroes, ku ktorému sa pripojili alebo podporili organizácie River Cleanup, Žiť Vedomo, Za našu vodu, Vedomé, Inštitút cirkulárnej ekonomiky, Kukkónia, Zero waste Slovakia – Petra Slezáková, Redukujem, Skvelí ľudia, Maja Planet, Hygge Homes, Marosh The Spartan, Upracme Slovensko, Slovakia going zero waste, Bezobalis Trenčín, mesto Komárno, mesto Galanta, obec Radvaň nad Dunajom.

Plogging

Plogging je beh spojený so zberom odpadkov. Spája pohyb, ktorý je prospešný pre naše telo i myseľ, s dobrou vecou a starostlivosťou o našu planétu. Názov tejto športovej aktivity sa skladá z dvoch slov: jogging a plocka upp, čo je švédsky výraz pre zdvihnúť a stáva sa novým fitness trendom. Human Health Institute – Inštitút pre ľudské zdravie pod vedením Eriky Jung aktívne podporuje aktivity na podporu zdravia a ochrany životného prostredia a v tíme máme aj viacnásobného športovca roka Maroša Kudlíka, ktorého činnosťou je terénny prekážkový beh.

Zvýšenie povedomia

Očakávame zvýšenie uvedomelosti v danej problematike tým, že poukážeme na ukryté problémy v prírode, klimatické zmeny spôsobené odpadom a človekom, ktoré dlhodobo zle vplývajú na naše zdravie a spôsobujú problém v ekosystémoch.

Zdroj: Human Health Institute

Boli by sme naozaj radi, keby si ľudia začali vážiť svoje okolie, seba, a hlavne aby minimalizovali odpad vo svojom okolí či zabezpečili zdravú budúcnosť a čisté prostredie aj budúcim generáciám.
Veríme, že sa nám spoločne podarí podporiť aktivitu World Cleanup fotkami na sociálnych sieťach s hashtagmi #worldcleanup a #fillthebottle #zitvedomo #rivercleanup aj keď sa udalosti nebudú môcť niektorí priamo zúčastniť, ale chceli by byť súčasťou.

Informácie o udalosti v jednotlivých mestách budeme priebežne dopĺňať na www.hhi.institute alebo na facebooku Human Health Institute – Inštitút pre ľudské zdravie.

Zdroj: Erika Jung, Human Health Institute



zobraziť dalšie