Dnes je 18. januára a meniny má Bohdana

Laserom tetované ovocie a zelenina

14. novembra 2017

Prírodné označovanie ovocia a zeleniny v boji proti uhlíkovým emisiám.

Popri iných ekologických problémoch, ktorým dnes čelíme, sa môže problém produkcie malých nálepiek označujúcich ovocie a zeleninu na pultoch obchodných reťazcov, zdať ako zanedbateľný. Alternatívne riešenie takéhoto označovania, by však znamenalo značné zníženie spotreby plastových materiálov, energie, a zároveň produkcie emisií CO2.

Natural branding projekt

Projekt  „prírodného označovania“ (natural branding) má na svedomí  holandský dodávateľ ovocia a zeleniny Nature & More v spolupráci so švédskym supermarketom ICA. Dvojica tak zareagovala na požiadavku redukcie obalov, vychádzajúcu od samotných zákazníkov. Títo môžu laserové označenie nájsť zatiaľ na dvoch produktoch – organických avokádach a sladkých zemiakoch. V anglickom reťazci M&S zas možno naraziť na „potetované“ kokosy. Postupne, aj keď ešte stále veľmi opatrne, sa objavujú takto označené produkty u rôznych predajcov na celom svete.

Ako to funguje?

Prírodné označovanie ovocia a zeleniny

Laserové tetovanie vzniká v dôsledku odstránenia pigmentu na „pokožke“ produktu, pričom nijako nepoškodzuje jeho dužinu. Jeho aplikácia pritom predstavuje menej ako jedno 1% z množstva uhlíkových emisií, ktoré vznikajú pri výrobe rovnako veľkej označovacej nálepky. Ročná úspora materiálu, len v prípade laserového značenia všetkého organického avokáda by predstavovala 200km dlhú a 30 cm hrubú vrstvu plastu. Čo rozhodne nie je zanedbateľné množstvo. Nehovoriac už o značnej úspore papiera, lepidla, atramentu a energie, použitej nielen pri každodennej výrobe miliónov nálepiek, ale aj pri ich rozvoze. Napokon, prírodné označovanie je v porovnaní s nálepkami „trvácne“ v tom zmysle, že nemôže dôjsť k jeho poškodeniu, napríklad pri prevoze ovocia a zeleniny.

V čom je však háčik? A prečo je táto technológia zatiaľ využívaná len zriedka?

Problém je, ako inak, v počiatočnom kapitále, ktorý je potrebný na zakúpenie prístroja s touto technológiou. Jeho vysokou cenou sa netaja ani zástupcovia firmy Laser Food, ktorí túto technológiu ponúkajú. Avšak, jedným dychom dodávajú, že z dlhodobého hľadiska má táto investícia vysokú návratnosť. V konečnom dôsledku ide o podstate lacnejšiu výrobu ako v prípade výroby nálepiek. Čo je však ešte dôležitejšie, je investíciou do budúcnosti nás všetkých a našej planéty.

Keďže značenie je v rámci EU povinné, nemožno ho odstrániť úplne. Laserová alternatíva by preto znamenala veľký krok k trvalej udržateľnosti, etickému a ekologickému prístupu k životnému prostrediu. Čo by malo byť výzvou a zároveň cieľom nielen pre predajcov, vystupujúcich pod značkou BIO, ale aj pre všetkých ostatných. Budúcnosť potravinového trhu a jeho podoby do veľkej miery závisí aj od samotných zákazníkov a ich požiadaviek. V prípade laserového značenia ovocia a zeleniny, ide predovšetkým o ich akceptáciu tejto alternatívy, ako uvádza zástupca anglického supermarketu M&S.

Zdroj: www.theguardian.com



zobraziť dalšie