Ešte stále premýšľate ako svoju drahú polovičku potešíte na deň všetkých zamilovaných? Možno vás potom inšpirujeme tipmi na zero waste darčeky.
Deň Sv. Valentína ako sviatok zamilovaných prenikol do štátov strednej a východnej Európy v 90. rokoch 20.storočia. Spôsob, akým tento deň oslavujú v rôznych krajinách sa môže líšiť, no vo väčšine z nich nechýba romantický obed či večera, kvety pre nežnejšie polovičky, cukrovinky či darčeky.
V posledných rokoch je aj veľa takých, ktorí sviatok ignorujú alebo ho kritizujú ako čisto komerčnú záležitosť. I keď podľa legendy, kňaz menom sv. Valentín zasvätil svoju službu práve zamilovaným. Tajne oddával rímskych vojakov s ich vyvolenými a pred svojou vlastnou smrťou ešte vyznal lásku žalárnikovej dcére. Vyznanie napísal na kus papierika, ktorému dnes hovoríme „valentínka“.
Ak aj je dnešný deň zmesou tradície a komercie, nie je nič zlé na tom, oceniť svojho partnera alebo prekvapiť tajnú lásku milým gestom či drobným darčekom. A samozrejme najlepšie je, ak je toto gesto či darček priateľské k životnému prostrediu. Ak teda ešte nemáte nič nachystané, inšpirujte sa niekoľkými tipmi na Valentína v duchu zero waste.
Z pohľadu bezodpadového a bezobalového spôsobu života majú črepníkové kvety jednoznačne prednosť pred rezanými. Ani rezané síce nemusíte baliť, no tie črepníkové pravdepodobne nevyhodíte po týždni do koša. Za priaznivých podmienok ostanú dlhodobou pripomienkou lásky vo vašej domácnosti.
V prípade, že ste vyznávačmi súhry praktického, estetického a ekologického, bude pre vás vhodnou voľbou aj ceruza, ktorá sa dá posadiť. Keď doslúži, v črepníku z nej vyrastie krásna rastlinka. Rastúcou ceruzou navyše môžete vypísať aj valentínku.
Ak myslíte vo väčšom, máme pre vás typ, ktorý je z hľadiska trvalej udržateľnosti ideálnou voľbou. Ako symbol vašej lásky (nielen k partnerovi) darujte strom. Môžete ho na jar spoločne vysadiť na záhrade či v lese. Je tu však aj možnosť zakúpiť si už rastúci stromček napríklad v Súkromnej prírodnej rezervácii Vlčia,pod správou lesoochranárskeho združenia Vlk.
V duchu zero waste je vhodnou valentínskou cukrovinkou tá, ktorú sami upečiete z domácich zásob. Ak sa však na pečenie práve necítite, navštívte čokoládovňu a nechajte si bonbóny či tabuľku čokolády zabaliť do vlastných sklenených nádob. Tie môžete vlastnoručne ozdobiť stužkou alebo nakresleným obrázkom.
Ak Valentínka, tak jednoznačne vlastnoručne vyrobená. Najlepšie recyklovaním, respektíve znovu použitím materiálov, ktoré už máte doma. Ideálne ďalej recyklovateľných.
Ale pozor! Existuje minimálne ešte jedna možnosť – takzvané pestovateľné sviatočné pozdravy (plantable greeting cards). Papier, z ktorých sú vyrobené je napustený semiačkami byliniek či kvetov. Po tom, čo príde jeho čas, pozdrav roztrháte, zasypete hlinu a zalejete. Pestovateľné pozdravy možno zakúpiť na internete alebo si ich vlastnoručne vyrobiť.
By sa dal považovať za akúsi multi valentínku v podobe skleneného pohára, plného lístočkov, na ktoré napíšete, prečo máte obdarovanú osobu radi. Čo sa vám na nej páči a čo na nej najviac oceňujete.
Vždy poteší, ak vám niekto navarí. Preto neváhajte a pripravte partnerovi romantický obed či večeru u vás doma. Ak varíte s láskou a z vhodne zvolených surovín, ktoré váš partner miluje, nemôžete nič pokaziť. Práve naopak.
Vhodne a v zhode so životným prostredím možno obdarovať aj prírodnými mydlami a špongiami, bylinkovými vydymovadlami či voňavými Palo santo tyčinkami. To všetko sa dá zabaliť do vlastných sklenených či jednoduchých papierových obalov, ktoré možno použiť opakovane.
Je podľa nás tým najcennejším darom. Nikto z nás nevie, koľko ho v našich životoch máme a urobíme najlepšie, ak čo najviac z neho strávime s tými, ktorých ľúbime. Návšteva kina, divadla, galérie, koncertu, múzea alebo aj výborná masáž, jednoznačne patria k ideálnym zero waste valentínskym darčekom.
Veríme, že sme vás inšpirovali, a to nie len na Valentína. Krásny deň plný lásky.
Titulné foto:
Flickr