Prírodné vosky by mali mať v domácnosti prednosť pred voskami z vedľajších produktov ropného priemyslu. Nepochybne zdravou voľbou bude ten včelí.
V predvianočnom období a počas Vianoc sú sviečky neodmysliteľnou súčasťou intímnej atmosféry hádam v každej domácnosti. Väčšina sviečok sa dnes vyrába z parafínu. Od jeho objavenia v roku 1815 sa rozšíril po celom svete a len v Európe sa ho v súčasnosti vyrobí asi 350 ton ročne. Približne polovica z tohto množstva putuje do sviečkového priemyslu. Parafín sa mieša so stearínom a niekedy aj s včelím voskom. Práve pomer týchto surovín udáva kvalitu konečného výrobku a odvíja sa od neho aj cena. Neznamená to teda, že je nemožné zakúpiť si aj kvalitnú a pomerne neškodlivú sviečku, s obsahom parafínu. No čistý včelí vosk je viac než to. So svojou nezameniteľnou vôňou priaznivo vplýva na naše zdravie.
Včely sú jedným z mála živočíšnych druhov, ktorý si dokáže samostatne vyrobiť vlastný jedinečný konštrukčný materiál. Včelí vosk vzniká metabolickou prestavbou medu a peľu v tele včely medonosnej. Produkujú ho však iba včely robotnice v 12. až 18. dni svojho života ( 122 – 155 dní). Dalo by sa povedať, že včely vosk doslova potia, a to prostredníctvom voskových zrkadielok, umiestnených na spodnej strane zadočku. Cez mikroskopické otvory tryská sekrét (vosk), ktorý na vzduchu hneď tuhne a formuje sa do šupinky v tvare zrkadielka. Výroba vosku je pre včely energeticky veľmi náročná – na 1 kilogram vosku spotrebujú 3,5 až 10 kilogramov medu a zhruba 50 gramov peľu. Vosk tvarujú do stien, plátov, ktoré slúžia ako sklad potravy aj miesto, kde sa vyvíja nové potomstvo (vajíčko, larva, kukla).
Skladba včelieho vosku je pomerne bohatá. Nájdeme v ňom estery mastných kyselín, voskových alkoholov, kyseliny cerotovej, kyseliny melizínovej a parafínových uhľovodíkov. Táto zmes priaznivo pôsobí na ľudský organizmus, čo dobre vedeli už staroveké civilizácie. Okrem jeho praktického využitia pri povrchovej úprave dreva, či hladení kameňa ho Egypťania používali pri výrobe kozmetiky. V antickom Ríme bol vosk dokonca platidlom.
Aj dnes je včelí vosk súčasťou kozmetického či farmaceutického priemyslu, ale používa sa aj v medicíne ako súčasť sterilnej zmesi pri operáciách lebky, v potravinárstve aj ľahkom priemysle.
Vráťme sa ale späť k jeho účinkom na organizmus. Včelí vosk obsahuje množstvo vitamínu A, má antibakteriálne a protizápalové účinky. Je zdrojom minerálov, proteínov a prírodných farbív flavonoidov. Obsahuje však aj častice, vďaka ktorým je sviečka z včelieho vosku najlepšou voľbou pre vašu domácnosť.
Okrem nezameniteľnej prírodnej arómy (zmes medu, propolisu a peľu z kvetov), ktorá sa do prostredia uvoľňuje aj bez toho aby sviečka horela, produkuje včelí vosk pri horení ióny s negatívnym nábojom. Záporné ióny cirkulujúce voľne v priestore slúžia ako magnety. Viažu na seba v ovzduší rozptýlene častice s pozitívnym nábojom ako sú baktérie, peľ, prach, vírusy či alergizujúce látky a neutralizujú ich. Naviazané častice sú ťažšie a pôsobením gravitácie klesajú na zem, odkiaľ ich možno jednoducho odstrániť (vysať, umyť).
Sviečky z včelieho vosku preto rozvoňajú a na rozdiel od parafínových sviečok, ktoré robia presný opak, prečistia vzduch vo vašej domácnosti. Ideálne sú preto aj v prípade, že máte doma alergika alebo astmatika. Propolis, ktorý je vo vosku obsiahnutý všeobecne priaznivo pôsobí na dýchacie cesty.
Sviečku z včelieho vosku si môžete vlastnoručne vyrobiť, nemusíte si ju kupovať. Vosk však áno. Ideálne od miestneho včelára či včelárskeho spolku. Je celkomm zrejmé, že včelí vosk nikdy nedokáže celkom nahradiť parafín v jeho masovej produkcii, obzvlášť s ohľadom na dlho trvajúce ohrozenie včelích populácií. Aj v tmto prípade je preto namieste apel na dobrovoľnú skromnosť. Navyše okrem včelieho vosku sú dnes k dispozícii aj iné prírodné, rastlinné vosky, ktoré sú zdravšu alternatívou parafínu. O nich si však povieme niekdy nabudúce.
Zdroj:
www.honeybeecentre.com
www.tuliatuli.sk
www.cs.wikipedia.org
wwww.kahance-sviecky.sk
Titulné foto:
www.pxfuel.com