Ťažba uhlia, ktorá je na Slovensku rozšírená najmä v oblasti hornej Nitry, znečisťuje životné prostredie. Okrem toho ohrozuje aj ľudské zdravie.
Ťažba uhlia v hornonitrianskych baniach je jednou z najdiskutovanejších tém posledných mesiacov. A to najmä z dôvodu plánovaného otvorenia 12. ťažobného poľa, ktoré by umožnilo uhlie ťažiť až do roku 2034. Debaty o budúcnosti hornonitrianskych baní a ťažby uhlia na Slovensku prebiehali doteraz bez otázok smerovaných priamo na obyvateľov Slovenska. Greenpeace Slovensko v spolupráci s prieskumnou agentúrou Median SK sa obrátil priamo na Slovákov a Slovenky, aby zistil, čo si oni myslia o uhlí.
Prieskum sa realizoval od 13. septembra 2018 do 1. októbra 2018. Zúčastnila sa ho reprezentatívna vzorka obyvateľstva – 1 000 osôb.
Prečítajte si aj Čína dáva zbohom svojej uhoľnej minulosti
Nadpolovičná väčšina Slovákov a Sloveniek sa prikláňa k útlmu ťažby uhlia i k útlmu výroby elektriny a tepla z uhlia (60 a 64 percent opýtaných). Ľudia sú výrazne nespokojní so spôsobom, akým sa slovenské uhlie financuje. Až 70 percent obyvateľstva nesúhlasí s tzv. všeobecným hospodárskym záujmom, teda so spotrebiteľskými doplatkami na uhlie. Navyše, až 74 percent opýtaných je i všeobecne proti dotáciám pre firmy ťažiace uhlie.
Zatiaľ čo s ťažbou uhlia a jeho využívaním na výrobu elektriny a tepla nesúhlasia, privítali by alternatívu v podobe obnoviteľných zdrojov energie. Viac ako polovica opýtaných nesúhlasí tiež s otvorením 12. ťažobného poľa.
Greenpeace Slovensko odovzdá správu z prieskumu kľúčovým predstaviteľom slovenskej vlády a dá im priestor na zaujatie jasného stanoviska k ťažbe uhlia na hornej Nitre.
Zdroj: Greenpeace Slovensko