Nebolo by skvelé, keby sa každý odpad z domácnosti, z firiem, alebo prevádzok premenil na niečo zmysluplné? Nové výrobky, suroviny plyn, alebo aspoň teplo?
Viac ako polovica svetového odpadu, presnejšie 59%, skončí na skládkach. To značí, že väčšina odpadu na svete nakoniec skončí uvoľňovaním toxínom, ktoré kontaminujú pôdu a podzemnú vodu a vyžarujú nebezpečné skleníkové plyny. Švédsko by sa malo stať príkladom pre celý svet. V súčasnosti sú recyklačné skladiská spravidla vzdialené maximálne 300 metrov od každej obytnej zóny. Tým pádom menej ako 1% švédskeho odpadu skončí na skládkach. Z 4,4 milióna tonu odpadu, ktorý ročne vyprodukuje švédsky národ, sa každý rok z 2,2 milióna tonu odpadu vyrobí energia v procese nazývanom Waste to energy – WTE.
Anna – Carin Griwell, riaditeľka pre komunikáciu odpadového hospodárstva:
Keď sa odpad necháva na skládkach unikajú z neho nebezpečné metánové plyny a iné skleníkové plyny, čo očividne nie je pre životné prostredie vhodné.
V roku 1975 vo Švédsku recyklovalo iba 38% domácnosti. Krajina prechádza recyklačnou revolúciou, pretože sa do roku 2020 usiluje o trvalo udržateľnú energiu a nulovú tvorbu odpadu – Zero waste. Švédsky systém odpadového hospodárstva sa premenil na svetovú špičku a podľa švédskeho Cleantech získava z každej tony odpadu najviac energie ako ktorákoľvek iná krajina. Do Švédska sa dováža viac ako 800 000 ton ročne odpadu, z krajín ako Veľká Británia, Nórsko, Taliansko, Írsko a zabezpečujú chod 32 elektrárni WTE.
Pred tým ako sa celý proces začne, firmy a domácnosti separujú odpad na nebezpečný a recyklovateľný, ktorý je prenášaný do rôznych systémov odpadového hospodárstva. Jedná sa o rôzne systémy na spracovanie odpadu a len malá čiastka ide do spaľovne. V meste Gärstadverken v Linköping sa odpad premieňa na energiu. Pece vo WTE zariadeniach spaľujú odpad a tým vytvárajú paru roztáčajúcu turbíny, ktoré následne produkujú elektrickú energiu. Odpad, ktorý sa recykluje sa v podstate používa ako zdroj na premenu energie, ktorá vytvára elektrinu, bioplyn, bioferilizer, ciže organické hnojivo a vykuruje domácnosti.
Weine Wiqvist, generálny riaditeľ švédskeho združenia Avfall Sverige pre nakladanie s odpadmi a recykláciu, ktoré bolo založené v roku 1947 je presvedčený o tom, že Švédsko dokáže urobiť ešte viac, vzhľadom na to, že polovica odpadu sa premieňa na energiu. Vysvetľuje, že s opätovným recyklovaním materiálov alebo výrobkov, vytvoríme menej energie na výrobu nových produktov, pretože spálením sa proces výroby musí začať od začiatku.