Jeff Bezos, známy podnikateľ a zakladateľ jednej z najväčších spoločností na svete, založil nadáciu na financovanie riešení klimatických zmien.
Po Bezosovom verejnom prehlásení v pondelok 17. februára o tom informovali mnohé svetové aj naše domáce médiá. Jeden z najbohatších ľudí na našej planéte, uvoľní „na začiatok“ (ako uvádza vo svojom poste na Instagrame) 10 miliárd dolárov, aby podporil boj proti klimatickým zmenám a ich dopadu.
K rozhodnutiu založiť nadáciu, ktorá finančne podporí vedcov, aktivistov a organizácie, zaoberajúce sa riešením vplyvu klimatických zmien a klimatickej krízy všeobecne, dospel aj na základe naliehania iniciatívy Amazon Employees for Climate Justice. Tá už nejaký čas verejne vyzývala svojho riaditeľa, aby sa spoločnosť stala ekologickejšou a aktívne sa zaoberala aktuálnymi environmentálnymi problémami. Minulý rok v máji preto podpísalo 7600 zamestnancov otvorený list, v ktorom žiadajú Bezosa o vypracovanie plánu, akým bude spoločnosť reagovať na zmeny klímy. K istým opatreniam, ako je zníženie uhlíkovej stopy na takmer nulovú hodnotu v 50 percentách expedovaných balíkov do roku 2030, už spoločnosť pristúpila. Do roku 2040 by sa mala stať dokonca spoločnosťou s nulovou uhlíkovou stopou. Zamestnanci však požadujú komplexnejšie a najmä promptnejšie opatrenia, čo opakovane odprezentovali aj počas spoločného pochodu minulý rok v septemberi.
Nadácia Bezos Earth Fund uvoľní prvé granty už v lete. Udelené budú len projektom, ktoré ponúknu efektívne a reálne riešenia ochrany životného prostredia. Poputujú len do akademických kruhov a do tretieho sektora. Nie sú určené pre projekty súkromných komerčných firiem.
Suma, ktorú Bezos na tieto účely uvoľnil predstavuje menej než 8 percent z jeho bohatstva, ktorého výška sa odhaduje na 130 miliárd dolárov. Aj napriek tomu pôjde o najväčšiu charitatívnu nadáciu zameranú na životné prostredie. Vo výške príspevkov udelených na charitatívne účely v histórii je zatiaľ na treťom mieste. Hneď za príspevkom miliardára Warrena Buffeta v roku 2006 vo výške 36 miliárd dolárov a príspevkom vo výške 16,4 miliardy od Helen Walton, manželky majiteľa obchodnej siete Walmart, ako uvádza Kronika Filantropie (Chronicle of Philanthropy).
Podľa Bezosa sú klimatické zmeny najväčšou súčasnou výzvou pre ľudstvo a hrozbou pre našu planétu. Vyžaduje si kolektívne zapojenie všetkých, tak veľkých ako aj malých firiem, národov, štátov, globálnych organizácií aj jednotlivcov.
Zamestnanci Amazonu, združení v iniciatíve za klimatickú spravodlivosť (Amazon Employees for Climate Justice), oceňujú gesto svojho riaditeľa, no naďalej požadujú, aby sa stal skutočným vodcom a prerušil obchodovanie s ropnými spoločnosťami a spoločnosťami, ktoré realitu klimatických zmien ignorujú či popierajú.
Zdroj:
www.edition.cnn.com
www.edition.cnn
www.zmescience.com
Titulné foto:
Business Insider