Dnes je 3. decembra a meniny má Oldrich

Zelené mestá, v ktorých sa žije najekologickejšie.

28. decembra 2017

Dnes si trošku pocestujeme a zoznámime vás s mestami, ktoré sa dostali na zoznam šiestich k životnému prostrediu najpriateľskejších miest na svete.

Rebríček naj eko miest na planéte zverejnila spoločnosť Siemens v rámci projektu Siemens Green City Index. Na projekte spolupracovali špecialisti z Economist Intelligence Unit (EIU) – analytickej a výskumnej divízie spoločnosti Economist Group, ktorá sa už viac ako 70 rokov venuje globálnym trendom,  zmenám a rizikám, nielen na trhu.

V prípade projektu Green City Index sa analyzovali a vyhodnocovali údaje, týkajúce sa množstva CO2 emisií, dopravnej stratégie mesta, hospodárenia s vodou a odpadom a celkových environmentálnych opatrení. Pozrime sa teda na to, ako je možné v týchto oblastiach dosiahnuť výsledky, ktoré vaše mesto dostanú medzi tie najzelenšie na svete.

Vancouver, Britská Kolumbia

V porovnaní s inými, rovnako veľkými, mestami malo mesto Vancouver omnoho lepšie výsledky, čo sa týka kvality ovzdušia a množstva emisií v ňom. V tomto meste sa kladie veľký dôraz na používanie zelenej energie, najmä tej vodnej, čo je vzhľadom na jeho polohu celkom pochopiteľné. Mesto v obmedzovaní emisií ďalej pokračuje, do roku 2020 chce dosiahnuť zníženie o ďalších 33 percent. Namiesto budovania ďalších ciest pre rozmnožujúce sa autá, podporuje Vancouver peších chodcov a cyklistov. Hustá sieť chodníkov a cyklistických trás umožňuje obyvateľom jednoduchý presun. Mesto je plné nadšencov dvoj či jedno kolesových dopravných prostriedkov na vlastný, ale aj elektrický pohon. Vancouver má šťastie aj na svojich najbližších susedov, ktorým záleží na životnom prostredí rovnako ako jemu. Celá táto oblasť sa môže pochváliť environmentálnym povedomím, ktoré sa prenáša aj do konkrétnych politických rozhodnutí a občianskeho aktivizmu. Koniec koncov, Vancouver je rodiskom organizácie Greenpeace.

Vo Vancouveri kladú dôraz najmä na zelenú energiu.
www.pixabay.com

Kodaň, Dánsko

Dlhé roky boli Dáni považovaní za najšťastnejší národ na svete. Zrejme aj preto môžete dnes na regáloch kníhkupectiev nájsť tituly, popisujúce dánsky pohodový spôsob života – HYGGE. Položme si však otázku „Prečo?“. Prečo patria Dáni k tým najspokojnejším? Okrem mentality, tradície, životnej úrovne, politickej kultúry a kultúry všeobecne, sa na ich spokojných životoch určite podpísalo aj to, že žijú v zdravom prostredí. Pre Dánov všeobecne, ale pre obyvateľov Kodane obzvlášť, je bicykel dopravným prostriedkom číslo jeden. Pravidelne na ňom jazdí viac ako 50 percent obyvateľstva. Zvyšok využíva k preprave mestskú dopravu, ktorá je dostupná vo všetkých častiach mesta aj v jeho okolí. Veľká časť autobusovej dopravy jazdí na elektriku. V Kodani si okrem cyklistiky užívajú aj množstvo parkov, krásne scenérie, kultivované, čisté a bezpečné mestské časti s ihriskami pre celé rodiny. Nie je to však len cyklistika, ktorá je pre obyvateľov Kodane vášňou. Stalo sa ňou aj recyklovanie, kompostovanie, šetrenie elektrickou energiou e teplom a nakupovanie v ekologicky zameraných obchodoch.

Obyvatelia Kodane sa tešia z množstva cyklistických trás a chodníkov pre peších chodcov v meste.
Zdroj: www.pixabay.com

Curitiba, Brazília

V Južnej Amerike výrazne prevýšilo priemer všetkých ostatných len jedno mesto, mesto Curitiba. Prvenstvo získalo vďaka tomu, že už v 60. rokoch vybudovalo sieť verejnej dopravy a od 80. rokov aktívne rozvíja jeden z vedúcich recyklačných programov na svete. Vďaka masovému využívaniu verejnej dopravy má toto mesto výbornú kvalitu ovzdušia. Samospráva sa snaží urobiť svet zelenším aj výsadbou 1 milióna stromov v okolí ciest a diaľnic a zveľaďuje tiež mestské ostrovčeky zelene. Curitiba sa stala vzorom pre ďalšie brazílske mestá, ktoré sa inšpirujú jej environmentálnou politikou.

Brazílske mesto Curitiba je najzelnším mestom v Južnej Amerike.
Zdroj: www.pixabay.com

San Francisco, Kalifornia

Je známe najmä tým, že bolo v minulosti centrom hnutia Hippies a dodnes si zachovalo niečo z atmosféry 60.a 70. rokov. No nie je to len jeho hipisácka minulosť, ktorá ho dostala na zoznam najekologickejších miest sveta a na prvú priečku v rámci Severnej Ameriky. Mesto má slušne dlhú históriu environmentálneho povedomia, už v 19. storočí tu existovala environmentálna skupina s názvom Sierra Club. San Francisco bolo prvým mestom, v ktorom sa objavili farebne rozlíšené recyklačné koše. Separácia odpadu v domácnostiach a na pracoviskách sa vďaka nim stala dostupnejšou a jednoduchšou, no predovšetkým legalizovanou a povinnou. San Francisco recykluje a kompostuje 77 percent odpadu. Mesto veľmi podporuje lokálnu produkciu potravín a ich predaj na miestnych trhoch. Hromadná doprava je na veľmi vysokej úrovni a samospráva mesta povzbudzuje, ale aj podporuje obyvateľov, ktorí si chcú zadovážiť elektrické auto. Aj v San Franciscu a jeho najbližšom susedstve nájdete kilometre cyklistických trás, vedúcich cez nádherné mestské parky a lesoparky v okolí.

V San Franciscu existovala prvá environmentálna skupina – Sierra Club už v 19. storočí.
Zdroj www.pixabay.com

Singapur

Tento moderný mestský štát si tiež našiel svoje miesto medzi najlepšími. Je najzelenším v Ázii. Aj tu sa stretávame s geniálnou stratégiou mestskej dopravy, ktorá sa podieľa na znižovaní emisií. Na rozdiel od zvyšku ázijského sveta, známeho plytvaním a znečisťovaním vody, sú čísla v Singapure podstatne menšie. Celkový ázijský priemer je 380 kg vody na osobu, v Singapure je to 307 kg vody na osobu. Aj s recykláciou sú na tom Singapurčania lepšie, než ich susedia. Mesto zadarmo distribuuje medzi svojich obyvateľov špeciálne recyklačné kontajneri. Ani tu nelenia s ekologickou osvetou a aj to sa odráža v celkovej životnej úrovni obyvateľov tohto mesta.

Singapor sa dostal na prvú priečku spomedzi všetkých ázijských miest.
Zdroj: www.pixabay.com

Kapské mesto, Johannesburg a Durban

Všetky tieto tri africké mestá obstáli v projekte Green City Index s. Každé z nich dosiahlo dobré výsledky a každé z nich excelovalo v inej kategórii. Kapské mesto a Johannesburg majú, napríklad najviac zelene zo všetkých miest na africkom kontinente. Durban sa zas môže pýšiť tým, že v najbližších dvadsiatich rokoch by sa malo stať takzvaným zero waste (nulový odpad) mestom a mestom s neutrálnou uhlíkovou stopou do roku 2050.

Je potrebné upozorniť, že tieto tri africké mestá sa na predné priečky v rámci kontinentu dostali pomerne jednoduchšie, než ostatné vyššie uvedené, pretože celková situácia v Afrike je skôr znepokojujúca a aj napriek týmto trom svetlým príkladom, je tu stále obrovský priestor vyžadujúci si zmenu a zlepšenie.

Nádherné Kapské mesto má najviac mestskej zelene zo všetkých afrických miest.
Zdroj: www.pixabay.com

Zdroj:
www.bbc.com
www.popupcity.com

Titulné foto:
Pixabay by Geralt

 



zobraziť dalšie