Krásne žlté, zdravé, chutné, v praktickom, dobre prenosnom obale – obľúbené banány, ktoré možno konzumovať mnohorakým spôsobom. Ak však stihnú občas zhnednúť nevyhadzujte ich!
Zrelé banány majú vysoký obsah draslíka, veľké množstvo vitamínu B, horčíka, vlákniny, ale obsahujú aj ďalšie pre zdravie významné látky, ako železo, vápnik, fosfor, kyselinu listovú, karotén a cholín. Napomáhajú tak správnej funkcii nervového systému a svalov, znižujú krvný tlak, zlepšujú koncentráciu, a dokonca sú účinné aj pri odvykaní si od fajčenia. Skrátka, z ich pravidelnej konzumácie plynie mnoho benefitov pre naše zdravie.
Aj v tých lepších domácnostiach sa však stáva, že ich nik neskonzumuje pred tým, než príliš zmäknú, a objavia sa na nich čierne a hnedé škvrny, ktoré nás odrádzajú od ich konzumácie. Čo v takom prípade s nimi ? Poradíme vám.
Živiny sa z dužiny banánu nestrácajú ani po tom, čo zhnedne a zmäkne, preto môže byť skvelým základom pre telové či pleťové masky a peelingy. Banán stačí roztlačiť a zmiešať s troma lyžičkami trstinového cukru, lyžičkou olivového oleja a niekoľkými kvapkami vanilkového extraktu alebo ľubovoľného esenciálneho oleja. Zmes naneste na pokožku a premasírujte ju, nechajte chvíľku pôsobiť a opláchnite. Keďže zmes opadáva, najvhodnejším miestom na procedúru je sprcha. Ak zmes chcete aplikovať na tvár, vynechajte cukor.
Pre milovníkov smoothies máme radu, ako si svoj obľúbený nápoj spraviť ešte chutnejším, krémovejším a osviežujúcejším. Banán narežte na kúsky a zamrazte. Pri ďalšej výrobe smoothie vám perfektne nahradí klasický ľad, či vodu.
Populácie motýľov sa z roka na rok zmenšujú, čo je spôsobné tým, že sa zmenšuje aj ich prirodzené prostredie – lúčne porasty s bohatou biodiverzitou. Motýle tak majú málo potravy a ich počty sa znižujú. Možno ich však, podobne ako vtáctvo v zime, prikrmovať. Jeden z receptov obsahuje prezreté banány (3ks), hrnček džúsu, hrnček sirupu, cukor, dve plechovky svetlého piva a pohárik rumu. Zmes je potrebné dobre premiešať a natrieť, trebárs na stromy, na kamene v záhrade alebo do nej namočiť špongiu a zavesiť ju na bezpečné miesto. Táto zmes vraj priláka na hostinu motýle z okolia. My dúfame, že len tie.
Tento trik starých námorníkov znie možno vtipne, ale je účinný. Šupkou od banánu si vyleštíte kožené topánky rovnako dobre ako leštidlom, no bez chemických látok, ktoré sa v tom druhom nachádzajú. Na doleštenie nezabudnite použiť suchú handru. Vnútro banánu zas môžete zužitkovať niektorým z uvedených spôsobov.
Ak máte doma ružový ker a nekvitne, prípadne sú jeho púčiky slabé a zvädnuté, skúste im dopriať banánovú kúru. Ručným mixérom rozmixujte prezretý banán v pol hrnčeku vody, obkopte jemne ružu, vlejte mix do pôdy a následne ho zasypte hlinou. Záhradníci prisahajú, že táto kúra robí s ružami zázraky.
Zázraky robí banán nielen s ružami, ale priaznivo pôsobí aj na bytové rastliny. Zálievku si vyrobíte celkom jednoducho tak, že banánové šupky necháte odstáť v nádobe s vodou, z nej si potom postupne odčerpávate a v pomere 1 : 5 zmiešate zálievku s čerstvou vodou. Týmto mixom polejte svoje bytové rastliny, určite sa vám za to odvďačia.
Zdroj:
https://www.treehugger.com/green-food/shoe-shining-skin-smoothing-7-uses-overripe-bananas.html
https://www.zdravie.sk/clanok/54027/8-dovodov-preco-sa-oplati-jest-banany
Titulné foto:
www.pixabay – TheDigitalArtist