Dnes je 21. novembra a meniny má Elvíra

Zviera nie je vhodný vianočný darček

22. decembra 2019

Preplnené útulky a ťažko choré zvieratá, aj taká je realita živých vianočných darčekov

Rodičia by svojim deťom najradšej splnili všetko, čo im na očiach vidia. Dvojnásobne to platí v období Vianoc. Práve koncom roka sa medzi vianočnými želaniami často objavujú živé darčeky. Psy, mačky ani škrečky však nie sú vecami, ale živými tvormi.
V útulkoch a karanténnych staniciach skončilo v minulom roku takmer 12 000 zvierat. Stovky z nich do útulku putovali hneď po Vianociach, boli nevhodným darčekom.

Foto: Ulrike Leone/Pixabay

Pes nie je krátkodobý záväzok

„Netreba sa čudovať, že deti túžia na Vianoce dostať napríklad psíka, vidia to v televízii, a tak ich to prirodzene láka. Väčšinou si však neuvedomujú, že psík si vyžaduje nielen šantenie, ale aj pravidelnú starostlivosť. Je úlohou rodiča, aby si pri takejto požiadavke udržal zdravý úsudok a zviera pod stromček nedaroval,“ upozorňuje zvieracia ombudsmanka Zuzana Stanová. Pes nie je krátkodobým záväzkom, niekedy sa súčasťou rodiny stáva aj na 15 rokov. Vyžaduje si čas, priestor, financie, materiálne zabezpečenie a v neposlednom rade city.

Foto: Cedric Clooth/Pixabay

Overte si majiteľa i rodičov psíka

Predvianočné obdobie a zvýšený záujem o nových domácich miláčikov poskytuje ideálnu príležitosť aj rozmachu nelegálneho množenia psov. Za nelegálnych množiteľov považujeme ľudí, ktorí chovajú zvieratá bez potrebných povolení výhradne za účelom zisku. „U množiteľov žijú psy v katastrofálnych podmienkach. Nemajú voľný výbeh, prežívajú v miniatúrnych klietkach, často bez stravy či základnej veterinárnej starostlivosti,“ vysvetľuje Stanová.

Foto: Alexas Fotos/Pixabay

Prečo nekupovať psa bez papierov

Z tohto dôvodu zvieratá z množiarní trpia rôznymi alergiami, fyzickými či psychickými poruchami. Množitelia nehľadia na zdravotný stav a na množenie využívajú každé háranie suky. Šteniatka sa tak často rodia s poruchami srdca či imunitného systému. Výnimkou nie sú ani nesprávne vyvinuté končatiny či zmyslové orgány. Tieto poruchy sa zväčša dajú spozorovať až neskôr, keď je zviera v rukách nového majiteľa. Vtedy je však už neskoro, po množiteľovi sa väčšinou zľahne zem, telefón je nedostupný a adresa je tiež zväčša neznáma. Radosť z nového zvieracieho prírastku sa pre majiteľa razom stane nočnou morou.

Foto: Henriet Haan/Pixabay

Čipovanie

Účinným prostriedkom proti množiteľom je čipovanie psov, ktoré je od novembra tohto roka bez výnimky povinné. Zviera musí byť vždy začipované najprv na pôvodného majiteľa a až následne sa registruje na nového. „Množitelia využívajú rôzne nekalé praktiky. S kupcom sa chcú väčšinou stretnúť mimo svojho bydliska či množiarne, odmietajú možnosť vidieť rodičov šteniatka. Čipovanie sa snažia obísť presvedčením kupca, že stačí, ak zviera začipujú priamo na nového majiteľa. Samozrejme, že to je len finta, aby po sebe na čipe zvieraťa nezanechali žiadne osobné údaje,“ vysvetľuje ombudsmanka.

Foto: Pexels/Pixabay

Vyberte si psíka z útulku

Zviera nie je vec a ani vhodný vianočný darček. Ak sa však po dôkladnom zvážení predsa len rozhodnete zadovážiť si psíka, či už na Vianoce alebo mimo nich, vyhýbajte sa množiarňam. Vhodnejším riešením sú oficálne chovné stanice alebo, ideálne, zvieracie útulky, kde na láskavú rodinu čakajú tisíce zvierat.

Zvieracia ombudsmanka Zuzana Stanová so svojou adoptovanou sučkou Maňou


zobraziť dalšie