V predchádzajúcom článku o liečivých účinkoch bylín sme sa dočítali, ako je človeku prospešná šalvia. Dnes sa niečo dočítate aj o ďalších európskych rastlinách ako Koriander a Bazalka, pretože ich silu nám dokonca závidí aj čínska medicína.
Osobne som koriander nikdy pri varení, alebo pri iných činnostiach nepoužívala. Je dosť podobný petržlenu, ktorý je dostupnejší. V kuchyni je veľmi prospešný vďaka silici, ktorú obsahuje. Tá podporuje trávenie, mierni žalúdočné kŕče, zmierňuje nadúvanie a pocit plnosti a zlepšuje chuť do jedla. Pomáha pri zápaloch močového ústrojenstva a používa sa aj pri infekciách močovodu.
Nie len na tráviace problémy sa odporúča čerstvá bylina alebo tinktúra z koriandru. Koriander je taktiež antioxidant, pokiaľ chcete odstrániť z tela ťažké kovy ako olovo, ortuť a hliník, čo môžu byť aj prejavy otravy a možu poškodzovať srdce, obličky, pečeň a znižovať imunitný systém. Prejavy otrávenia ortuťou sú únava, strácanie pamäti, depresia, alebo vypadávanie vlasov. Ak chcete zbaviť telo toxických kovov, odporúča sa koriander užívať v kombinácii s chlorelou a medvedím cesnakom v podobe tinktúry alebo pesta. Dávajte si pozor, ak máte amalgánové plomby v zuboch, v tomto prípade by sa ortuť mohla rozniesť po celom tele.
Tinktúru si vyrobíte aj doma. Stačí ak nadrobno nakrájanú rastlinu dáte do sklenej, alebo keramickej uzatvoriteľnej nádoby a zalejete ju aspoň 40% alkoholom, minimálne 1 cm nad bylinu. Tinktúru uzavriete a necháte na tmavom mieste pri izbovej teplote aspoň 14 dní. Používajte ju 3x denne, 20 kvapiek do vody alebo do čaju.
Ďalšou rastlinou, ktorú je výhodné používať pri varení je bazalka. Vďaka siliciam, ktoré obsahuje, dokáže pripravované jedlo „odľahčiť“ tým, že priaznivo podporuje činnosť žalúdka, stimuluje tvorbu žlče, zvyšuje chuť do jedla, napomáha pri trávení a odstraňuje plynatosť. Na tráviace problémy je výborný odvar zo sušenej bazalky, ktorú zalejete 250 ml vriacej vody, necháte variť 10 minút a potom lúhovať ďalších 15 minút. Takto pripravený čaj pôsobí aj proti migréne.
Šťava z listov bazalky obsahuje aromatickú vôňu, ktorú hmyz neznáša. Z tohto dôvodu sa odporúča pestovať na balkóne a zároveň je účinná aj ako prírodný repelent. Esenciálny olej z bazalky pôsobí zase ako prírodné afrodiziakum.
Na podporu vykašliavania, proti zápalom močového ústrojenstva, na uvoľnenie kŕčov je vhodná tinktúra z bazalky, ktorú si pripravíte podobným spôsobom ako tinktúru z koriandru. Používajte ju 3x denne, 20 kvapiek do vody alebo čaju, 15 minút pred jedlom.
Zdroje: www.pectasol.sk
www.zdravoteka.webnoviny.sk
www.tinktura.eu