Dnes je 27. septembra a meniny má Cyprián

Ako vidí svet raper Opak?

13. júna 2018

Plastová doba, kontaminovaná doba, doba konzumu…asi tak to vidí vo svojej novej skladbe DOBA DOBA raper Opak zo skupiny A.M.O

Environmentálnymi témami sa ľudia zaoberajú čoraz častejšie. Objavuje sa dokonca aj v hudbe. Singel „Doba doba“ je jedným z príkladov. Vyspovedali sme rapera Opaka.

Videoklip vznikol v spolupráci s Martinom Hudákom (Oreo) a so študentami SSUŠ Animovanej tvorby.

Martin dostal výborný nápad urobiť klip formou rotoskopie. Mal som si teda natočiť svoje videnie sveta. Tieto obrazy potom v štúdiu prekresľovali študenti do animácií. Takže divák sa pozerá na svet akoby mojimi očami.

Foto: Katarína Harsányová

Prečo táto téma a čo ťa k tomu viedlo?

Už 8 rokov spolupracujem pri slovenskej distribúcii tých najlepších svetových filmov, ktoré sa prihlasujú do súťaže najstaršieho filmového festivalu s ekologickou tématikou Ekotopfilm. Počas tejto práce som chtiac-nechtiac videl veľa dokumentov. Boli aj negatívne, ktoré mi najskôr navodili poriadnu niekoľkomesačnú depku. Cítil som bezmocnosť. Potom som si ale uvedomil, že životné prostredie je aj to mikro, ktoré je okolo nás. Prirodzene sme s manželkou začali dodržiavať základné ekologické princípy, ktoré sme mohli. Pri každom kroku sme zvažovali, či sa to nedá obísť menej náročným spôsobom pre životné prostredie. Teraz sa zameriavam skôr na pozitívne filmy, z tých mám radosť a mám pocit, že ich je čím ďaľej tým viac. To znamená, že sám človek sa už zamýšľa nad svojim konaním a nedevastuje svoje okolie takým spôsobom. Takýchto ľudí je vo svete čoraz viac. A tým ovplyvňujú ďalších vo svojom okolí. Každý tak ako to dokáže. Jeden vynájde prístroj na čistenie oceánov, iný zorganizuje separovanie odpadu vo svojej firme a niekto si trebárs prestane baliť ovocie a zeleninu do jednorázových sáčkov. Je jedno, čo kto spraví. Podstatné je, že môže inšpirovať svojim konaním ďalších a tí zase iných. Len tak sa nám tu bude žiť lepšie. V podstate tak vznikol aj môj song Doba doba. Je to akési reflektovanie skutočnosti. Žiadna depka, práve naopak. A kto chce, zamyslí sa a možno aj inšpiruje.

Žiješ podľa toho, čo spievaš?

Nedávam návod na život, ale snažím sa žiť čo najviac “nazeleno”. Mám rozmýšľanie nastavené tak, aby bola moja ekologická stopa čo najmenšia. Postavili sme takmer pasívny dom z prírodných materiálov, máme záhradu kde nestriekame, kompostujeme, pestujeme si zeleninu. Samozrejme separujeme odpad. Vyhýbame sa plastom, vyberáme lokálne potraviny, čapujeme si ekodrogériu, riešime témy plytvania a odmietania. Všetko sa dá zlepšiť, aj u seba vidím, čo by sa ešte dalo. Všetko postupne.

Myslíš že dnešná generácia má šancu na zmenu?

Jedine dnešná generácia má šancu! Oni s tými témami žijú odmalička. Už škôlkári vedia prečo malú potrebu splachujeme malým tlačidlom a veľkú veľkým. Sú informovaní oveľa lepšie ako sme boli my v ich veku. Ja verím, že oni budú vedieť konať lokálne, ale myslieť globálne. A oni si budú hovoriť, že to čo bola za DOBA DOBA v tom roku 2018 a zaoberať sa tým ako minulosťou, z ktorej sa poučili. Planéta sa postupne spamätá a bude opäť svieža. A keď nie, stále je tu možnosť, že planéta si s tými ľuďmi nejako poradí.

Hudobník Opak založil v roku 2002 skupinu A.M.O. V roku 2015 sa skupina rozhodla dať si pauzu a jej členovia sa venujú vlastným projektom. Raper Opak nahráva už svoj druhý sólový album, ktorý by mal vyjsť už na jeseň tohto roka. Postupne zverejňuje skladby aj s videoklipmi. Môžeme čakať skutočne žánrovo rôznorodý album. Texty reflektujú bežný život, aktuálnu situáciu, ktorú Opak prežíva v súkromnom či pracovnom živote. Pestrá je tiež paleta hudobníkov a rovnako speváckych hostí, s ktorými spolupracuje. Album bude obsahovať živé hudobné nástroje, ako to tiež bolo zvykom pri posledných albumoch A.M.O.zobraziť dalšie