Dnes je 20. júla a meniny má Ilja/Eliáš

Jedlé vodné kapsule nahradili tisícky plastových fliaš na Londýnskom maratóne.

3. mája 2019

Ako rýchlo a jednoducho uhasiť smäd pri behu? Ooho! kapsule z morských rias sa dajú napĺňať rôznymi nápojmi. Stačí ich doslova hodiť do úsť.

Viac než 41 000 bežcov sa zúčastnilo 29. apríla 2019 prestížneho Londýnskeho maratónu. Namiesto plastovej fľaše im boli po dosiahnutí 23. míle (37. km) ponúknuté jedlé kapsule z morských rias naplnené pitnou vodou. Aj týmto spôsobom sa organizátori snažili znížiť obrovský objem plastového odpadu, ktorý sa na taktomto vytrvalostnom podujatí tvorí.

Hugh Brasher, eventový riaditeľ festivalu povedal, že Londýnsky maratón chce byť vzorom a ukazovať cestu k udržateľnosti:

Zmeny, ktoré sme tento rok zaviedli majú potenciál zmeniť spôsob, akým sa podobné masové podujatia budú v budúcnosti organizovať.

Voda, ktorá je prispôsobená na jedenie.

Nie je to prvý krát, čo boli jedlé kapsule použité na takomto type podujatia. Harrow polmaratón v Londýne sa minulý rok stal prvou udalosťou, ktorá sa mohla pochváliť úplnou absenciou používania jednorázových plastových fliaš. Súťažiaci si nielenže nemohli doniesť so sebou plastovú fľašu, ale nikde si ju ani nemohli naplniť. Našťastie od smädu neumreli. Pitný režim im zabezpečili jedlé vodné bubliny. Cieľom organizátorov Londýnskeho maratónu do budúcna je taktiež zbaviť sa plastových obalov úplne.

Kapsule s vodou sú jedlé, nemajú príchuť a dokážu byť vyrobené pri nižších nákladoch než plastové obaly. Pokiaľ sa kapsule neskonzumujú, rozložia sa do 6 týždňov. Čo je podstatne kratšia doba, než stovky rokov pri plastových obaloch.

Zdroj: Ooho!

Tento maratón je míľnikom a dúfame, že ukáže do budúcna cestu, povedal Garcia Gonzales, spoluzladateľ úspešného startupu jedlých kapsúl:

Kapsule sú presne na takéto príležitosti, pre športovcov, bežcov, ale aj pre návštevníkov hudobných festivalov.

Ooho kapsule sa už vyskúšali na rôznych pretekoch: Vitality Big Half, Londýn, 2019
Zdroj: Charlie Crowhurst/Getty Images pre Lucozade Sport

Podľa štúdia z roku 2017, ktorú vydali Science Advances sa z doteraz vyrobených 8300 miliónov ton plastu zrecyklovalo len 9%. Ďalších 12% sa spálilo v spaľovniach. Zvyšných 79% buď skončilo na skládkach, boli nesprávne znehodnotené, alebo skončili ako odpad v oceáne.

Minulý rok dostali bežci na maratóne takmer milión plastových fliaš. Aj preto podnikli organizátori Londýnskeho maratónu ďalšie opatrenia k priblíženiu sa k udržateľnosti. Energetické nápoje sa podávali v kompostovateľných pohárikoch a tak sa im podarilo znížiť celkový počet  plastových fliaš z 920 000 z roku 2018 na 704 000 tento rok. 


Londýnsky maratón 2018:

919,676 plastových fliaš

Londýnsky maratón 2019:

704,000 plastových fliaš

30,000 jedlých kapsúl

kompostovateľné poháriky

 

Zdroj: edition.cnn.com

Titulné foto: Pixabay zobraziť dalšie