Dnes je 18. januára a meniny má Bohdana

Konferencia zdravia juniorov 3. Nebojuj, edukuj!

3. marca 2021

Pri príležitosti svetového dňa obezity sa 4.marca uskutoční tretí ročník Konferencia zdravia juniorov 3. Jej ústrednou témou bude práve detská obezita.

Konferencia je adresovaná predovšetkým rodičom a starším deťom v rizikovom veku 11-14 rokov. Okrem oboznámenia sa s alarmujúcim stavom detskej obezity aj v našej krajine, si môžu účastníci prostredníctvom atraktívneho programu  vytvoriť zdravé stravovacie návyky a pozitívny vzťah ku kvalitným potravinám. Spolu s odborníkmi sa pozrú na to, ako má vyzerať „Zdravší deň školáka“. Tak ako v minulosti, aj teraz je podujatie len začiatkom celoročnej edukácie.

Za  organizáciou konferencie stojí tím troch odhodlaných žien s jasným poslaním: V duchu hesla „Nebojuj, edukuj“, zlepšiť stravovanie detí doma aj v škole, a takto zlepšiť zdravotný stav budúcej generácie detí v predškolskom a školskom veku. Nielen o konferencii sme sa rozprávali s Janicou Malek Lacovou, zakladateľkou značky „Jem iné“, pod ktorej hlavičkou sa podujatie realizuje.

Kedy, ako, ale najmä prečo vznikla myšlienka založiť značku „Jem iné“?

Slovná hračka Jem iné mi napadla v roku 2008, v čase, keď som zápolila s vlastnými zdravotnými problémami, mala som obmedzený jedálny lístok a väčšina ľudí sa pri pohľade do môjho taniera len čudovala. Na otázku „To čo ješ?“ som jednoducho odpovedala „Jem iné!“ 🙂 V tom čase sa aj na Slovensku spustila sociálna sieť Facebook, takže som v roku 2009 založila jednu z prvých fanpage s názvom Jem iné. Venovala som sa téme zdravého stravovania a vo všeobecnosti edukácií v oblasti stravovania.

Už 8 rokov realizujete projekt Food Revolution Day, mohli by ste ho čitateľom v skratke priblížiť?

V roku 2012 som sa stala ambasádorkou hnutia Food Revolution Day, nadácie Jamieho Olivera. Prvý Food Revolution Day som organizovala na Slovensku v roku 2013.,Už to teda bude 9 rokov, čo sa projektu venujem. V tento deň sme zvykli organizovať diskusie, potravinový trh, školu varenia či edukácie pre deti v oblasti stravovania a tovaroznalectva. Našim zámerom bolo poukázať na dôležitosť pestrej, vyváženej a hlavne lokálne stravy.

Ak tomu správne rozumiem, Konferencia zdravia juniorov na tento projekt nadväzuje. Ako? A v čom je naopak iný, jedinečný?

Konferencia zdravia juniorov vznikla v roku 2017 a je pokračovaním Food Revolution Day. Jamie Oliver pre svoju pracovnú vyťaženosť globálny projekt Food Revolution totiž pozastavil. Prišlo nám to ľúto, no povedali sme si, že nevadí, že ideme ďalej. Začnime robiť niečo svoje, venujme sa deťom a ich edukácii. Tak vznikla Konferencia zdravia juniorov, s  v podstate podobným obsahom a cieľom. Jej tretí ročník bude vzhľadom na situáciu prebiehať, ako inak, online.

Témou tretieho ročníka je detská obezita. Ako sme na tom na Slovensku s týmto fenoménom a čo sú jeho najčastejšie príčiny?

Detská obezita je problémom už viac rokov. Bohužiaľ, ide zväčša o prehliadaný problém. To je dôvod, prečo sa stav obezity neviditeľne zhoršuje. Kritickým vekom sú starší žiaci vo veku od 11 – 14 rokov, to je obdobie, kedy v tele prebiehajú hormonálne zmeny a pri nesprávnej starostlivosti  o zdravie vzniká aj množstvo problémov. Deti nejedia, alebo keď jedia, tak nesprávne – množstvo cukrov, sladených nápojov, vyprážaných jedál, presolených jedál, nemajú domácu teplú stravu, nezaujímajú sa o varenie, o šport, trpia nedostatkom spánku – toto všetko vedie k obezite.

Ak sa rodič rozhodne riešiť obezitu svojho dieťaťa, aký by mal zvoliť postup? S čím by mal začať a na koho by sa mal obrátiť?

V prvom rade sa treba zamyslieť nad tým, ako vyzerá režim celej rodiny. Varí sa doma? Nenakupuje sa príliš veľa polotovarov, cukrov, sladených nápojov? Nakupuje sa dostatok čerstvej zeleniny a ovocia? Má rodina a jej členovia pravidelnú a vyváženú stravu? Vedú rodičia deti k pravidelnému pohybu? Zodpovední za zdravotný stav sú najmä rodičia. Ak je potrebná pomoc, je vhodné obrátiť sa na pediatra a požiadať o špeciálne vyšetrenia zdravotného stavu. Následne možno osloviť nutričného špecialistu a nechať si poradiť, ako nastaviť príjem a výdaj energie.

Heslom konferencie a predpokladám, že aj vaším základným mottom je „Nebojuj, edukuj“. Vydali ste už niekoľko edukačných publikácií pre deti a školy. Ako postupujete? Ako učíte deti zdravšiemu prístupu tak, aby ich to nielen zaujalo ale aj transformovalo?

Team ľudí, s ktorými spolupracujem už roky tvoria rôzni odborníci – lekári, športoví trenéri, nutriční špecialisti. Kolegyňa Jarka Kreškóciová vydala výbornú edukačnú pomôcku pre deti – Ako naučiť deti jesť zeleninu a zároveň v rámci projektu Zeleninkové šialenstvo preškolila už tisícky detí po celom Slovensku. Spolu s Jarkou a kolegyňou Máriou Markeovou, nutričnou špecialistkou organizujeme Konferenciu zdravia juniorov, ktorá je účinnou edukáciou v oblasti zdravého životného štýlu. Komunikujeme tiež s Ministerstvom a pracujeme na revízií Materiálovo – spotrebných noriem pre školské kuchyne. Nielen tá domáca kuchyňa, ale aj tá školská kuchyňa je pre deti veľmi dôležitá. Na to však aby správne fungovala je potrebné, aby bola chutná, zdravá a pre deti zaujímavá. Veríme, že spoločne dokážeme urobiť viac pozitívnych zmien a urobiť aj zo školskej jedálne populárne miesto.

Janici Malek Lacovej veľmi pekne ďakujeme za rozhovor a všetkým projektom pod značkou Jem iné silno držíme palce. Na záver ešte raz pripomíname, že Konferencia zdravia juniorov 3 je už ZAJTRA a je pre všetkých ZADARMO.

Aby ste mohli sledovať online vysielanie je potrebné sa REGISTROVAŤ:
https://forms.gle/pHoSzm8u72G7WsXh8

Online vysielanie bude prebiehať tu:
https://www.facebook.com/events/429072684979569



zobraziť dalšie