Dnes je 18. januára a meniny má Bohdana

„Som amazonský prales“ v Amsterdame

7. júla 2019

Ako dosiahnuť, aby na Amazonský prales upriamilo svoju pozornosť čo najviac očí? Organizácia Greenpeace verí, že to dokáže vďaka nápisu.

Samozrejme, nejde len tak o hocaký nápis. Na dosiahnutie svojho zámeru využila najznámejšia ochranárska organizácia jednu z najnavštevovanejších turistických atrakcií v Amsterdame. Ocitnúť sa v holandskom hlavnom meste a nezvečniť sa pri nadrozmerných červeno bielych písmenách „I AMSTERDAM“ sa pre mnohých návštevníkov stalo nemysliteľným. Prílišná pozornosť však môže priniesť aj komplikácie.

Zdroj: www.wikimedia.org

Verejnosť si ho vyžiadala späť

Červeno biele písmená sa na námestí známeho amsterdamského múzea Rijkmuseum objavili v roku 2014. Tvoriac nápis „I AMSTERDAM“ mali byť pôvodne symbolom inklúzie, tolerancie, diverzity a solidarity. Osláviť tak všetkých obyvateľov Amsterdamu v ich rôznorodosti.

No ako to už býva, pôvodný zámer sa zvrtol takmer do svojho opaku. Zatienilo ho čosi silnejšie. A síce, túžba po takzvanej „must have selfie“- „svojke“, ktorú musíš mať, čoby súčasného symbolu individualizmu. V priemere ich tu vzniklo 6000 (uverejnených) denne! Nápis sa tak stal vážnym konkurentom umeleckých diel, vystavených v múzeu.

Aj preto, ale najmä z bezpečnostných dôvodov, rozhodlo v decembri 2018 vedenie mesta o demontovaní a odstránení písmen z davmi preplneného námestia. Tento čin však spustil na sociálnych sieťach vlnu verejnej turistickej kritiky a tlaku. Nápis sa vďaka tomu vrátil do hry ako putujúca atrakcia. Vystavený na rôznych, vhodnejších a menej navštevovaných miestach mesta.

Až keď to už nie je

Ako na margo celej udalosti na stránke Greenpeace poznamenáva jeden z členov kampane „All eyes on Amazon“, Sigrid Deters, ľudia si uvedomili, ako im nápis chýba, až keď zmizol z námestia. Analogicky k tomuto možno hovoriť o poznaní skutočnej hodnoty vecí, až keď o ne ľudia prídu. A práve o tento psychologický efekt sa opiera aj najnovšia kampaň nielen za ochranu Amazonského pralesa a jeho obyvateľov.

Zdroj: www.iamexpat.nl

„Som amazonský prales“

Vďaka Greenpeace sa ikonické červeno biele písmená vrátili koncom júna na svoje miesto. Teraz však v inom rozostavení a s celkom inou správou, vyslanou do sveta. „I AMSTERDAM“ vystriedal nápis I AMAZONIA“! 22 m dlhý a 3 m vysoký odkaz sa týka nielen prežitia pred našimi očami miznúceho pralesa a mnohých jeho pôvodných obyvateľov, ale aj toho nášho.

Súčasný brazílsky prezident, Jair Bolsano, aj napriek tlaku domáceho obyvateľstva a vedcov z celého sveta, naďalej plánuje sprístupniť už beztak devastovaný Amazonský prales, pre účely ťažby dreva a nerastných surovín, poľnohospodárstva, chovu dobytka a ďalších veľkoplošných aktivít. Len od januára, kedy bol prezident zvolený do funkcie, sa dramaticky zvýšil tlak na pôvodné obyvateľstvo a takmer nedotknuté územia.

Bolsanove plány nepochybne prinesú krátkodobé výhody zopár jednotlivcom. Z dlhodobého a navyše globálneho hľadiska, sa však môže jednať o katastrofu. Ďalšie odlesnenie amazonského pralesa akceleruje klimatické zmeny nielen v Brazílii, ale na celom svete. Udržať nárast globálnej teploty pod hranicou 1,5 stupňa tak bude podľa vedcov nemožné.

Namiesto svojky solidarita

Amazonský prales, Brazília a jej pôvodné obyvateľstvo určite privítajú ak sa pripojíme k odkazu „I AMAZONIA“. Mali by sme si uvedomiť, že „sme nielen les“, ale aj prales, kým nie je neskoro. Zástupcovia organizácie Greepeace veria, že nápis pred amsterdamským múzeom pritiahne pozornosť celosvetovej verejnosti aj svetových lídrov. Vyzve k solidarite, ale aj k činom. K programu záchrany pralesa sa okrem iného možno pripojiť aj podpísaním petície.

Je veľmi ravdepobné, že na rozdiel od straty červeno bielych písmen, by nás strata pralesa priviedla k omnoho vážnejšiemu poznaniu.

Zdroj:
www.greenpeace.org
www.greenpeace.org
www.dezeen.com

Titulné foto:
Adobe



zobraziť dalšie