Dnes je 18. januára a meniny má Bohdana

Týchto 5 potravín by sme mali jesť každý deň

24. februára 2019

Superpotraviny, antioxidanty, životabudiče… Svet zdravej výživy vie byť komplikovaný, no pridať 5 potravín do svojho jedálnička nemusí byť zložité.

Podobných titulkov sa na internete a v časopisoch o  zdravej výžive objavuje čoraz viac. Niekedy je naozaj ťažké zorientovať sa doslova v bludisku informácii, ktoré nám predkladajú, ako a čo by sme mali či nemali jesť.

Zdroj:
www.wikimedia.org

Bludisko s názvom zdravá výživa?

Existuje množstvo návodov na očistné kúry, overené diéty a zaručené prípravky, ktoré zlepšia kvalitu nášho života. Názory na to, čo je dobré pre naše zdravie a čo mu škodí sa rôznia. Výskum aj experti prichádzajú často dokonca s protichodnými názormi a radami. A stáva sa aj to, že tvrdenia o tom, čo nám prospieva stratia v priebehu času svoju platnosť alebo sú vyvrátené.

Ako sa teda v tomto záhadnom svete zdravej výživy orientovať? Nuž, podľa nášho názoru najmä zdravým sedliackym rozumom, štipkou intuície a pozorovaním signálov vlastného tela. Napokon, ono samo vie často najlepšie, čo je pre neho dobré.

V každom prípade aj v diskusii o zdravom stravovaní existujú všeobecne súhlasne prijímané názory. Jedným z nich je aj ten, že účinná je aj malá zmena v našich každodenných návykoch. A tiež, že dopriať si je vždy jednoduchšie ako si zakazovať. Ak nám teda záleží na našom jedálničku, harvardská profesorka a špecialistka na výživu Teresa Fung odporúča, aby sme doň určite pridali nasledujúcich 5 potravín. Najlepšie každý deň.

Čučoriedky

Tie skutočne nechýbajú takmer na žiadnom zozname zdravých potravín. Je to kvôli ich vysokému obsahu antioxidantov, najmä vitamínu C a A. Bohaté sú taktiež na vlákninu. Podobne je to aj s ostatným tmavým ovocím ako sú čerešne, višne, černice či granátové jablko.

Konzumovať by sme ich mali čerstvé, teda najmä v sezóne, ale môžu byť aj mrazené.

Zdroj:
www.pixabay.com

Ružičkový kel

Táto zelenina s veľmi špecifickou chuťou si už určite našla veľa fanúšikov. Tým, ktorých privádza do rozpakov varená podoba kelu možno pomôže ak ho na tenko nakrájaný upečú do chrumkava.

Profesorka Fung ho odporúča kvôli vysokému obsahu vitamínov, vrátane vitamínu A, C a K, množstvu draslíka a kyseliny listovej. Podobne ako ostatné kapustovité plodiny (karfiol, brokolica, kapusta atď.) aj kel je bohatý na antioxidanty, ktoré napomáhajú obnove buniek v našom tele.

Orechy

Nie sú vo svete zdravého stravovania žiadnou novinkou. Nášmu telu dodajú zdravé tuky, bielkoviny a vitamín E. Keďže majú pomerne vysokú kalorickú hodnotu, celkom stačí ak ich denne skonzumujeme za hrsť.

Zdroj: tamtiež

Biely jogurt

Je zdrojom probiotík chraniacich naše črevá, bielkovín, vápnika, horčíka, vitamínu B 12 a mastných kyselín.  Ochutené jogurty síce tiež obsahujú tieto zložky, no ich ovocná zložka býva často plná rafinovaných cukrov a aróm. V prípade, že je pre vás biely jogurt fádny, ochuťte si ho radšej sami skutočným ovocím, medom alebo orieškami.

Zdroj: tamtiež

Losos

Túto chutnú rybu považuje profesorka za vôbec najzdravšiu potravinu zo všetkých vyššie vymenovaných. Jesť lososa každý deň si však môže dovoliť málokto. Navyše by malo ísť skutočne o lososa, nie jeho napodobeniny. Konzumácia lososa však vyvoláva aj ďalšie kontroverzné otázky týkajúce sa rybolovu, chovu a trvalo udržateľného stravovania. Dobrou správou však je, že omega 3 mastné kyseliny, ktoré lososie mäso obsahuje sa v podobnom množstve nachádzajú aj v semienkach chia, ľanových a konopných semenách. Sú tak vhodnou alternatívou aj pre vegetariánov.

Zdroj: tamtiež

Zdroj:
www.inc.com

Titulné foto:
Pixabay



zobraziť dalšie