Ostávajú nám necelé dva dni do konca roka, a tak sa za ním ohliadneme. Vybrali sme pre vás 12 udalostí, ktoré tento rok zaujali celý svet.
Mohlo by sa zdať, že vďaka, niekedy až nátlakovému diskurzu, ktorý od marca celkom ovládol mediálny priestor sa akosi vytratilo všetko ostatné. Akoby sme okrem COVID-u, pandémie a všetkého čo sa s tým spája ani nič iné nežili. Samozrejme, je to iba dojem, ktorý sa nám chtiac-nechtiac vnucuje. Preto sa v tomto článku okrem úvodnej zmienky už tejto téme určite nebudeme venovať. Zameriame svoju pozornosť na udalosti z rôzneho súdka, viac či menej významné, zlé aj dobré, každopádne také, ktoré na seba v tomto roku strhli pomerne veľkú pozornosť.
Požiare v Austrálii
Hneď na začiatku roka sme boli svedkami jednej z najväčších prírodných katastrof v Austrálii. Niekoľko mesiacov trvajúce požiare v austrálskej buši priniesli nevyčísliteľné straty a zdevastovali nemalú časť kontinentu. Zhorelo viac ako 186 tisíc kilometrov štvorcových zeme, najhoršie situácia bola na juhovýchode krajiny v Novom Južnom Walese. Požiare trvali od júla 2019 do marca 2020.
Magxit
V januári zaplavila stránky novín a magazínov aj ďalšia ohromujúc správa, týkajúca sa jednej z najsledovanejších rodín sveta. Princ Harry a jeho manželka Meghan Markle oznámili svoje rozhodnutie, opustiť kráľovskú rodinu, vzdať sa svojich kráľovských rolí aj titulov s tým súvisiacich – Jej/ Jeho Kráľovská výsosť (HRH – His/ Her Royal Highness). Tento krok podstúpili v snahe o finančnú a profesijnú nezávislosť. Umožnil im presťahovať sa do Spojených štátov a venovať sa aj iným ako kráľovským aktivitám. Skratk Magxit, ktorá túto udalosť popisuje, vznikla samozrejme ako analógia k Brexitu.
Brexit
Jeho dovršújúca a záverečná fáza prebehla 31. januára. Po rokoch náročných jednaní, dohôd, ale aj občianskych nepokojov a protestov sa tak Spojené Kráľovstvo oddelilo od Európskej Únie. V deň dovŕšenia celého procesu vyslal britský minister Boris Johnson jasnú správu celému národu: „Toto nie je koniec, ale naopak začiatok. Je to úsvit a dvíha sa opona pre nové dejstvo. Je to chvíľa skutočnej národnej obrody a zmeny.“
Pentagon potvrdil videá UFO
V apríli prekvapilo Ministerstvo obrany Spojených štátov amerických nielen všetkých milovníkov „X files“, keď zverejnilo tri videá amerického námorníctva, n ktorých sú zachytené neidentifikované lietajúce objekty. Dve z nich sa na internete objavili už v roku 2017 a jedno je známe dokonca od roka 2007. No až do 27. apríla tohto roku popieral Pentagon, že ide o reálne zábery. Dnes už vieme, že nahrávky sú identické, i keď záhadou ostáva, čo j na nich vlastne zachytené.
Black Lives Matter
Ak sa rok 2019 niesol v znamení hnutia Fridays for Future, tak rok 2020 jednoznačne v znamení hnutia Black Lives Matter. Spojili sa ľudia z 50 severoamerických štátov, vo viac ako 700 mestách a za nemalej globálnej podpory prostredníctvom sociálnych sietí a internetu sa podieľali na protestoch za reformu americkej polície a justície. Dožadovali sa spravodlivosti a rovnocenného prístupu k ľu´dom tmavej pleti naprieč národnosťami po celo svete. Hnutie sa dalo do pohybu po tom, čo 13. marca policajní dôstojníci zastrelili Breonu Tylor v jej dome v Kentucky a po tom, čo bol 25 mája policajtmi usmrtení George Floyd v Minneapolis.
Obrie vražedné sršne
V máji čelila populácia amerických včiel obrovskému nepriateľovi. Invazívny druh sršňov mandarínskych z Japonska, jeden z najväčších na Zemi, sa objavil v Spojených štátoch a Kanade, vôbec po prvýkrát v histórii. Sršne sú schopné za pár hodín zdecimovať vybraný roj včiel ich trupmi potom nakŕmia svoje mladé. Na človeka primárne neútočia, aj tak však nie je radno prísť s nimi do styku. V Japonsku na ich bodnutie každý rok zomrie v priemere päťdesiat ľudí.
Explózia v Bejrúte
4. augusta došlo k rozsiahlej devastujúcej explózii v opustenom skladisku v blízkosti bejrútskeho prístavu. Libanonský premiér informoval, že v sklade sa nachádzalo 2750 ton dusičnanu amónneho. Ten pri správnom uskladnení nepredstavuje žiadnu hrozbu. Nešťastie v Bejrúte spôsobil pravdepodobne požiar, ktorý v skladisku vznikol ako dôsledok zváračských prác,, ktoré tu v osudný deň ráno prebiehali.
Požiare v Kalifornii
V auguste preskúšal oheň aj prírodu v Kalifornii a región zvaný Pacific Northwest na severozápade Severnej Ameriky. Rozsiahle požiare si, bohužiaľ, vyžiadali aj najmenej 32 ľudských životov.
Kórea zbiera Oscary
Juhokórejský filmár Džun-ho Pong a celý jeho filmový štáb zožal na odovzdávaní tohtoročných Oscarov neuveriteľný úspech. Získal 4 ocenenia. Za najlepšiu réžiu, najlepší pôvodný scenár, najlepší cudzojazyčný film a do histórie sa zapíše ako vôbec prvý cudzojazyčný celovečerný film, ktorý zvíťazil v najprestížnejšej kategórii Oscarov – v kategórii najlepší film, ktorá sa udeľuje ako posledná.
Americké voľby
Sa stali fenoménom, ktorý nás sprevádzal po celý rok až do napínavého súboja medzi Donaldom Trumpom a Joe Biddenom, medzi republikánmi a demokratmi. Agenda, ktorú po Trumpovi Bidden prevezme je nezávidenia hodná. Rozvrátená a rozdelená spoločnosť, ekonomická kríza a množstvo diplomatických úloh, toho všetkého sa bude musieť nový prezident zhostiť pred očami celého sveta.
Objav novej planéty a zmiznutie obrovskej hviezdy
Ani vesmírnemu výskumu sa v tomto roku nevyhli prinajmenšom vzrušujúce udalosti. Hneď začiatkom roka sa podarilo iba 17 ročnému študentovi, ktorý bol len tretí deň na svojej stáži v NASA, objaviť novú planétu. TOI 1338 b ako ju poenovali je 6,9 krát väčšia ako Zem. Za 95 dní obehne okolo dvoch hviezd a je od nás vzdialená 1300 svetelných rokov.
Druhým prekvapujúcim zistením bolo pre astronómov z NASA zmiznutie obrej hviezdy. Vedci sa domnievajú, že namiesto explózie v supernove musela hviezda implodovať do čiernej diery. Ak sa ich hypotéza potvrdí, pôjde o prvý prípad pozorovania takéhoto zániku. To bude predstavovať významný míľnik vo vesmírnom výskume, keďže doteraz presne nevieme, ako hviezdy takejto veľkosti vlastne umierajú.
Zdroj:
www.rd.com
www.timesofindia.indiatimes.com
www.insider.com
www.nypost.com
Titulné foto:
Pixabay