Dnes je 25. apríla a meniny má Marek

Udržateľné kolekcie – riešenie či šikovný marketing?

24. júna 2019

Sú udržateľné produkty skutočne cestou k udržateľnosti? Ekokonzum sa stáva novou tvárou mnohých firiem. Akú úlohu v tom zohráva naše rozhodovanie a nákupné správanie?

Čoraz častejšie sa začínajú ozývať hlasy, ktoré vravia, že praktiky súčasného textilného priemyslu sú zlé. Viacerým veľkým značkám pod náporom týchto správ začali klesať zisky. Mnohí uvedomelí zákazníci totiž u nich prestali nakupovať. Stalo sa tak na protest proti neetickému správaniu sa firiem. A to prinútilo niektoré značky zmeniť taktiku predaja.

Módni giganti v súčasnosti nasadajú na vlnu eko aktivizmu a prostredníctvom svojich produktov začínajú hlásať myšlienky udržateľnosti. Do svojich reklamných kampaní zapájajú aj influencerov, ktorí sa v modernom prúde vezú spolu s nimi. Pretože byť eko je trendy. Odmietať slamky, chváliť sa tým na sociálnych sieťach a popri tom nakupovať zbytočnosti do zbláznenia však nie je skutočnou alternatívou na zlepšenie situácie. Aj ekokonzum je konzum a marketing veľkých korporátov je to, čo sa stáva pre mnohých novým živobytím. Veľké firmy sledujú vyvíjajúce sa trendy v súlade s udržateľnosťou a využívajú ich vo svoj prospech.

Nenechajme sa oklamať. Aj ekokonzum je konzum.

Ako to funguje?

Kapitalistickému zriadeniu panuje trhové hospodárstvo. Základom neustáleho rastu ekonomiky je výroba a predaj produktov. Aby sa krivka ekonomického rastu neustále zvyšovala, musí narastať aj spotreba produktov. Aj napriek tomu, že nie je priamo úmerná potrebám obyvateľov. Žijeme v prebytku, ktorý si mnohí ani neuvedomujú.

Reklamné kampane hlásajúce udržateľnosť sa správajú presne podľa načrtnutého modelu. Sú premyslené a ponúkajú nám pocit uvedomelého nakupovania. Pretože tovar vyrobený z recyklovaných či recyklovateľných materiálov sa stáva vhodnou náhradou produktov, ktoré svojim odhodlaním pre lepší svet odmietame a prestávame nakupovať. Disponovanie udržateľnou módou je niečo, čo v zákazníkoch ospravedlňuje neetické správanie korporátov. Avšak zároveň podporuje konzumný spôsob života. Ospravedlňuje hojnosť a prebytok.

Aby sa krivka ekonomického rastu neustále zvyšovala, musí narastať aj spotreba.

Preto je nutné k takýmto kampaniam pristupovať kriticky. Zamýšľať sa nad svojim správaním aj správaním značky či spoločnosti, u ktorej chceme nakúpiť.

Ako je možné, že udržateľná kolekcia stojí rovnako ako tá predtým? Veď predsa ekologické materiály, ktoré mnoho značiek deklaruje, sú nákladnejšie na výrobu. Samotné šetrné farbenie textílií je oveľa drahšie, ako to škodlivé. Produkcia bavlny sa v súčasnosti stáva jedným z najviac znečisťujúcich odvetví na svete, no popri tom niektoré z udržateľných produktov jej obsahujú až 98%. A nie je tiež divné, že značka aj naďalej transportuje svoj tovar k nám z rozvojových krajín? Čo je ekologické na dovoze tovaru cez polovicu sveta? Aká vysoká je vlastne „spravodlivá mzda“ pre robotníkov vo fabrikách, ktorú v popise udržateľných produktov spoločnosti uvádzajú? Ak to uvádzajú…

Reklama, neklam nás

Veľké odevné spoločnosti nemajú šancu byť udržateľnými. Práve kvôli svojej neustálej masovej produkcii tovarov, ktorých predaj je premyslene podporený silnými marketingovými kampaňmi. Konzum a udržateľnosť nejdú spolu ruka v ruke.

V súčasnosti sa stáva tiež modernou výroba topánok z plastových fliaš vylovených z oceánov. Začala tým istá veľká obuvná firma. V roku 2017 vďaka tomu predala jeden milión topánok. Na rok 2018 si vytýčila cieľ predať päť miliónov topánok.

Dnes už existuje mnoho ďalších výrobcov, ktorí vyrábajú topánky z PET fliaš s cieľom zvýšiť sympatie k svojej značke. Niektorí z nich si kvôli tomu účelu dokonca dávajú vyrábať vlastné, čisté fľaše. Tento príklad ukazuje, čo všetko je značka ochotná urobiť preto, aby sa zákazníkovi zapáčila. Navyše chýba informácia o tom, aká je vlastne recyklácia už starých, obnosených topánok vyrobených z plastových fliaš.

Veľké odevné spoločnosti nemajú šancu byť udržateľnými.

Mnohé veľké značky sa snažia vyrábať svoje produkty ekologickejšou cestou a dbajú pri výrobe tovarov na životné prostredie. No ak popri tom budú svojich zákazníkov nabádať k rovnako veľkým nákupom, nové reformy sa nedajú vnímať inak ako ďalší marketingový trik na spotrebiteľov. Vznikom udržateľných kolekcií vo svojich zákazníkoch totiž tiež podporujú konzumný spôsob života, ktorý je skrývaný za ekológiu.

Neustála podpora a zvyšovanie predaja si s udržateľnosťou protirečí.

Zastavme sa, rozmýšľajme

Preto je nutné k tejto problematike v súčasnosti pristupovať kriticky. Aj krásne myšlienky sa dajú zneužiť. Nálepkou „eko“ sa označuje čoraz viac výrobkov, aby boli pre zákazníkov atraktívne. Tí sú vo väčšine prípadov oklamaní. Stávajú sa ekokonzumentmi. A to je absurdné. Znamená to, že si sú vedomí vážnosťou situácie a majú pocit, že svojimi „ekonákupmi“ pomáhajú. Nerozmýšľajú, nakupujú. Pretože reklama im vraví, že to je tá správna cesta.

Denne sme ako spotrebitelia podrobovaní premyslenými psychologickými ťahmi reklamy a marketingu. Nedajme sa však strhnúť davom. Zamyslime sa a nepodliehajme konzumu.

Skutočne potrebujeme toľko vecí k životu, ako nám podsúvajú kampane známych značiek?

Riešenie?

Mnoho ľudí tak nachádza svoju cestu napríklad aj v minimalizme. Unavení konzumom, prestávajú sa obklopovať hmotnými vecami, upratujú si skrine, byty a životy. Nadšenci tohto životného štýlu vravia, že sú oveľa šťastnejší, spokojnejší a voľnejší. Nezväzujú ich materiálne zbytočnosti, vďaka čomu sa im dýcha oveľa voľnejšie.

Udržateľné správanie je také, počas ktorého sa zákazník snaží nakupovať čo najmenej.

Vydať sa na cestu dobrovoľnej skromnosti je tiež riešenie, ktoré ponúka vykúpenie a únik z materiálneho sveta. Nejde tu pritom vôbec o to, aby sme sa vzdali výdobytkov, ktoré ponúka moderná doba. Umenie je začať si uvedomovať veci okolo. Uvedomovať si svoje nákupy, zamýšľať sa počas nich a obmedzovať ich. Vyzbrojiť sa kritickým zmýšľaním a zameniť ho za to intuitívne. Pretože ekokonzum je stále len konzum. Nech už má akúkoľvek skvelú nálepku. Je jedno, aké materiály budú použité pri výrobe najnovšej kolekcie, ak sa naše správanie počas jej nakupovania nezmení.

Udržateľné správanie je také, počas ktorého sa zákazník snaží nakupovať čo najmenej. Už v obchode sa snaží predchádzať vzniku zbytočného odpadu. A to práve tým, že nakupuje kvalitu, trvácnosť a dizajn, ktorý bude „in“ aj o dva týždne. Lebo toto sú tie pravé charakteristiky udržateľných produktov. Neustála zmena nových kolekcií v obchodoch veľkých značiek do tejto kategórie rozhodne nepatrí, bez ohľadu na akýkoľvek eko prívlastok.

Zdroj:

www.bussinessinsider.com

www.lepsiden.sk

Foto: Pixabay



zobraziť dalšie