Dnes je 22. januára a meniny má Zora

Zelené podnikanie na Slovensku s okuliarmi od crafting plastics!

21. marca 2018

Štúdio crafting plastics! pracuje s bioplastami a prináša ich do nášho každodenného života. Experimentuje a vyrába produkty, pričom berie ohľad na celý životný cyklus výrobku.

Realizáciou dynamického výskumu a inovácií v oblasti bioplastov a dizajnu poskytuje crafting plastics! základ pre interdisciplinárny pokrok smerom k udržateľnejšej a transparentnejšej výrobe. Štúdio skúma nové spôsoby vývoja produktov od typickej remeselnej výroby cez tvorbu pomocou špičkových strojov.

Skúmame a experimentujeme s rozložiteľnými bioplastami z obnoviteľných zdrojov. Plastami vyrobenými bez ropy a takými, ktoré sa za krátky čas v komposte rozložia a nezostane po nich odpad ďalších 500 rokov. Spolupracujeme s vedcami z STU Bratislava, ktorí tento materiál vyvinuli a hľadáme mu nové využitia – na začiatok v nositeľných (ready-to-wear) produktoch.

Štúdio crafting plastics! založili produktová dizajnérka Vlasta Kubušová  a výrobný dizajnér Miroslav Král so sídlom v Bratislave a Berlíne. Cieľom crafting plastics! je mať plnú kontrolu nad výrobou a životnosťou produktu, od jeho vzniku, vo forme nerafinovaného materiálu, až po konečný výsledok, ktorý súvisí s jeho rozkladom.

Vlasta Kubušová a Miroslav Král so študía crafting plastics!
Vlasta Kubušová a Miroslav Král so študía crafting plastics!
Zdroj: Igor Smitka

Nová kolekcia okuliarov z bioplastu od crafting plastics!

Kolekcia nadväzuje na prototypy z Collection 1, ktorých materiálny a technologický pôvod sa priamo premieta do dizajnu. Prvým mock-upom štúdia crafting plastics! boli slnečné okuliare a pláštenky. Myšlienka využiť materiál, ktorý sa dnes používa hlavne v baliacom priemysle na hmotných produktoch, viedla štúdio k tomu, aby začali s návrhom výrobkov, ktoré každý pozná. Nová kolekcia Collection 2 je vytvorená prostredníctvom 3D tlače z monomaterálu, ktorý je zo 100% obnoviteľných zdrojov a vyvinutá tímom prof. Pavla Alexyho na STU v Bratislave. Prichádza v 4 nových dizajnoch a v 4 farebných prevedeniach, ktoré sú farbené prírodnými pigmentami z morských rias.

Módny priemysel je druhým najznečisťujúcejším hneď po tom ropnom. Najmä, čo sa týka FAST FASHION trendu. My sme si povedali, že pokiaľ máme neustále chuť kupovať nové produkty, mohli by byť aspoň ekologické. Okuliare sú osobný produkt, ktorý podlieha trendom a takmer každý aspoň jedny vlastní. „These won’t overlive you!/Tieto ťa neprežijú“ – je heslo našej prvej kolekcie. Naše okuliare nosíte koľko chcete, a keď vás prestanú baviť, jednoducho ich hodíte do kompostu.

Monomateriál sa nikdy nezačne rozpadať počas nosenia. Jeho vlastnosti sa môžu začať zhoršovať až v záhradnom komposte. Preto odporúčanou metódou zneškodňovania je priemyselné kompostovanie, alebo zaslanie spať tímu crafting plastics!, ktorý z neho vytvoria úplne nový výrobok.

 

Galéria obrázkov:

Zdroj: www.craftingplastics.com
Zdroj foto: Igor Smitkazobraziť dalšie