Zvolenská firma Viakorp vyrába recykláciou plastu špeciálny asfalt, po ktorom sa môžete previezť na banskobystrických cestách.
Plast, o ktorom sa v posledných rokoch píše čoraz viac, sa neteší práve pozitívnemu renomé. Faktom je, že ho vyrábame a používame v tak nadmernej miere, že tvorí nielen záťaž ale i vážnu hrozbu pre našu planétu, živočíchy, pôdu i vodu.
V Európe sa ročne vyprodukuje 26 miliónov ton plastu. Len jedna tretina sa však zrecykluje. Zbytok končí na skládkach, spaľovniach a žiaľ, často aj v prírode, riekach a oceáne. Preto sa tešíme každej novej možnosti, ktorá sa ekologickým spôsobom snaží zúžitkovať plast určený na vyhodenie.
Slovenská stavebno-obchodná spoločnosť Viakorp zo Zvolena sa rozhodla prispieť k ochrane životného prostredia a začala vyrábať asfalt z recyklovaného plastu, ktorý sa dá používať pri opravách či výstavbe úplne nových ciest. Zrecyklované plasty sa premenia na granulát, z ktorého sa 20% použije v asfalte. Prvá cesta z plastu sa nachádza v okrese Lučenec. Ďalšie majú pribudnúť v iných častiach Banskobystrického samosprávneho kraja.
Životnosť asfaltiek s pridaním zrecyklovaného plastu je až o tri roky dlhšia, ako pri bežných cestách. Materiál, ktorý sa na výrobu ciest využíva, pochádza väčšinou z PET fliaš, plastových vrecúšok a škatúľ. Tieto ekocesty sú nielen trvácnejšie, ale ich údržba vyžaduje výrazne nižšie náklady. Samosprávny kraj tak dokáže vďaka plastovej ceste ušetriť milióny eur.
Plastové cesty sú výborným riešením. Ak ste na strednom Slovensku prekonali úsek s takouto cestou, len na jedinom kilometri ste prešli po miliónoch plastových vrecúšok. Takýto typ asfaltu sa využíva aj v iných kútoch sveta, no nie je úplne bežný. Právom môžeme byť pyšní, že takýto inovatívny a ekologický asfalt sa nachádza už aj na Slovensku.
O cestách z plastu sa môžete dočítať aj v ďalších našich článkoch.
Cesty z recyklovaného plastu prichádzajú z Anglicka.
Plastová revolúcia v cestnom staviteľstve.
Titulné foto: Voicu Oara, Pexels.com