Dnes je 20. februára a meniny má Lívia

Medzinárodný štrajk školákov už tento piatok!

14. marca 2019

15. marec 2019 sa nepochybne zapíše do dejín. Školáci, učitelia, aktivisti, vedci a všetci priatelia Zeme sa spoja, aby žiadali politickú zmenu.

Očakávania sú veľké. V piatok by totiž mali vyjsť do ulíc miest školáci a sympatizanti hnutia Fridays For Future. Pôjde zrejme o najrozsiahlejší štrajk svojho druhu, aký sme zažili.

Januárový štrajk berlínskych školákov. Zdroj:
www.wikipedia.org

Hnutie Fridays For Future (piatky pre budúcnosť) vzniklo ako reakcia na školský štrajk Gréty Thunberg, s ktorým začala  v auguste minulého roka. O tejto mladej dáme, ktorú možno bez okolkov označiť za celosvetovo známu environmentálnu aktivistku, sme už na našej stránke hovorili.

Gréta minulý rok nenastúpila do školy, namiesto toho sa postavila pred parlament v Štokholm s ceduľkou, na ktorej stálo – školský štrajk za klímu. Najskôr ním vyzývala švédsku vládu, aby vykonala rázne opatrenia v oblasti udržateľnosti klímy, znížila emisie a dodržala tak Parížsku dohodu. Po súvislom mesačnom štrajku pokračovala v protestoch každý piatok. Učinila niekoľko verejných výpovedí adresovaných svetovým politickým špičkám.

Jej príhovor pre OSN obletel celý svet, a podobne to bolo aj s jej tohoročným vystúpením na Svetovom ekonomickom fóre v Davose. Svoje odhodlanie demonštrovala napokon aj tým, že sa ako jedna z nominantiek na ocenenie Children’s Climate Prize odmietla podujatia zúčastniť, pretože by naň musela letieť lietadlom. Upozornila tak na ekologický paradox súvisiaci so samotnou organizáciou takýchto podujatí. Letecká doprava je jedným z veľkých znečisťovateľov ovzdušia. Gréta je presvedčená, že vzhľadom na uhlíkovú stopu bude v jej dospelosti lietanie len núdzovým opatrením.

Fenomén piatkových školských štrajkov sa postupne rozšíril do rôznych iných krajín a zrodilo sa tak vyššie spomínané hnutie Fridays For Future. Od novembra 2018 do dnešného dňa prebehli protesty tisícov študentov v Austrálii, Kanade, USA, vo všetkých severských krajinách, v Anglicku, Nemecku, Belgicku, Švajčiarsku, či Japonsku. Do hnutia sa zapojilo minimálne 270 miest.

V niektorých krajinách požadovali študenti okrem politických opatrení súvisiacich s klímou aj zníženie vekovej hranice pre volebné právo. Za svoju budúcnosť by mali mať možnosť voliť už 16 roční.

Na kritiku zo strán niektorých politických zástupcov, že deti by mali byť v škole, reaguje hnutie otázkou „Pre akú budúcnosť to vlastne študujú ak ich možno žiadna nečaká?“ či „Prečo byť vzdelaným, keď politici sústavne vzdelaných ľudí ignorujú?“.

Hnutie má veľkú podporu aj u vedcov, ktorí dlhodobo upozorňujú na problémy klimatických zmien, ich dôsledky na životné prostredie a kvalitu života v blízkej budúcnosti. Budúcnosti dnešných detí a teenagerov.

Podľa terajších údajov na stránke www.fridaysforfuture.org sa k zajtrajšiemu školskému štrajku za klímu pripojí 1659 miest v 105 krajinách. Na zozname je aj Slovensko.

Zdroj:
www.fridaysforfuture.org

Podujatia podporujú mnohé environmentálne organizácie, ale predovšetkým učitelia, rodičia a všetci, ktorí viac nechcú čakať. Organizátori upozorňujú, že ide predovšetkým o tlak na lokálne, ale aj globálne politiky. Vyžaduje sa neodkladná reakcia, zmena nastavených pravidiel, skrátka promptný politický ČIN.

View this post on Instagram

WELTWEITER KLIMASTREIK AM 15.3. IN GANZ ÖSTERREICH . WIEN Wo: Heldenplatz Wann: 12 Uhr . Spread the message and put this in your story! . "Change is coming, whether they like it or not." . Be part of the change und schließe dich einem der großen Klimastreiks am 15.3. an! Wir werden das größte Zeichen für Klimaschutz setzen, das die Welt je gesehen hat! . Es geht um UNSERE Zukunft auf UNSEREM Planeten! . Mehr Infos findest du unter fridaysforfuture.at oder auf unserer Facebook-Seite: FridaysForFuture Vienna. . "The power belongs to the people." . (Neuupload, da das erste Video ein Problem mit den ersten Frames hatte.) . @gretathunberg @fridaysforfuture.de @fridaysforfutureeurope @fridaysforfuturelinz @fridaysforfutureklagenfurt @fridaysforfuturegraz @fridaysforfuturesalzburg @fridaysforfuture_vorarlberg #globalclimatestrike #global #climate #strike #iamwithgretathunberg #gretathunberg #schoolstrike #students #klima #streik #klimawandel #globalwarming #fridaysforfuture #vienna #igersvienna #climatejustice #climate #action #now #actnow #noplanetb #klimakrise #klimastreik #wien #Austria #Österreich

A post shared by Fridays for Future Vienna (@fridaysforfuturevienna) on

 „Dopadneme zle, ak nič neurobíme. Nie sme tu preto, aby sme politikov prosili, ale preto, aby sme im ukázali, že prichádza zmena. Či sa im to páči alebo nie. Skutočná moc patrí ľudom.“

Takýto je aj odkaz Gréty Thunberg vo videu. Podobné výzvy adresujú najmä nám, dospelým, aj ďalšie deti. Dokonca už aj v piesni, ktorá pravdepodobne zaznie z ulíc aj zajtra.

Zdroj:
www.fridaysforfuture.org
www.wikipedia.org

Titulé foto:
Wikipediazobraziť dalšie