Dnes je 6. decembra a meniny má Mikuláš

Závislí od energie

4. júna 2018

Svet je v neustálom tempe vďaka energii. Energia uvádza všetko do pohybu. Ani si neuvedomujeme, k čomu všetkému ju potrebujeme.

Než sa ju človek naučil vyrábať, poznal len tú, ktorá sa nachádza v prírode, a tak sa postupne naučil využívať veternú, vodnú, slnečnú či energiu morských vĺn. Nič v našom živote sa bez nej nezaobíde.  Mohli by sme vymenovať dlhý zoznam činností, pri ktorých je energia nevyhnutná. Bolo by ich strašne veľa, keďže sme si už dávno zvykli na komfortný životný štýl modernej doby. Skúsme to však naopak, čo ešte vôbec dokážeme robiť bez použitia energie? Rozprávať sa, sledovať a vnímať svet, čítať (počas denného svetla), milovať sa, plávať vo vode, chodiť… aj k týmto činnostiam ju však potrebujeme v istej podobe, v podobe výživy pre náš organizmus, ktorú nám dáva naša planéta a tá ju ku svojej úrode potrebuje taktiež. A tak sme opäť pri tom, že bez energie sme nahratí. Čím viac si ľudstvo uvedomuje, že jej súčasný najväčší zdroj sa míňa, tým viac sa snaží vymýšľať rôzne spôsoby, ako zdrojmi energie čo najšetrnejšie zaobchádzať. Skúmajú a vyvíjajú sa nové možnosti získavania čistej energie napríklad trieštením jadra, či jeho fúziou. Nezabúdajme však na to, čo nám príroda dala do vienka a je to tu od počiatku života. Obnoviteľné zdroje (slnečná, veterná, vodná, geotermálna a energia z biomasy) umožňujú znižovať závislosť na vyčerpateľných zdrojoch ako ropa, zemný plyn či uhlie. Sú neustále obnovované prírodným procesom a neohrozujú životné prostredie.

Foto by: Jared Erondu, Unspleash

V poslednej dobe sa práve vďaka hrozbe vyčerpania ropy ako hlavného zdroju energie, ako aj v snahe ozdraviť našu planétu, ľudia vracajú k prírodným a jednoduchším alternatívam. V trende je minimalizmus, zero waste, freeganizmus či slow fashion. Všetko sú to hnutia, ktoré majú spoločného menovateľa – snahu o čo najšetrnejšie zaobchádzanie s prírodnými zdrojmi, dobrovoľnú skromnosť a ohľaduplnosť ku všetkému živému.

Resonance Fashion Slow je o prezentácii lokálnych slow fashion značiek. Aj na Slovensku totiž slow fashion zažíva narastajúci úspech a každoročne pribúdajú nové slovenské slow fashion značky. Je potrebné ich prezentovať a ponúknuť im platformu, na ktorej zarezonuje spoločné volanie o zmenu.

Tohtoročnou témou je ropa práve preto, že sa jedná o vyčerpateľný zdroj energie, ktorý ovplyvňuje celý svet a všetkých ľudí. Je to silná ekonomická komodita, ktorá drží v pasci takmer celé politicko-kultúrno-vedecké svetové dianie. Slow fashion je alternatíva, ktorá umožňuje eliminovať moc tejto komodity a zároveň ozdravuje textilný priemysel, ktorý je druhým najšpinavším hneď po tom ropnom.

Foto by: Igor Ovsyannykov, Unspleash

RESONANCE vyhlasuje OPEN CALL pre návrhárov a dizajnérov, ktorí sa chcú pridať k 4. ročníku Resonance Fashion Slow a ukázať, že slovenské slow fashion značky sú svetové a že obliekať sa štýlovo neznamená siahnuť na dno penaženky ani neustále behať za zľavami v obchodných reťazcoch. Resonance Fashion Slow ukazuje, že móda je o kreativite, nadčasovosti a nachádzaní vlastného štýlu.

Titulné foto by: Dan Freeman, Unspleashzobraziť dalšie